Erling Haaland și-a continuat startul fulminant de la Borussia Dortmund vineri seara, când a reușit o dublă intrând pe teren abia în repriza a doua, în victoria cu 5-1 în fața celor de la Koln. Atacantul, care a fost cumpărat de Borussia în această lună de la Red Bull Salzburg, a reușit un hat-trick tot din postura de rezervă în meciul de debut contra lui Augsburg, weekendul trecut.
Nu a fost destul pentru ca Favre să-l introducă titular aparent, dar norvegianul a profitat în aceste două partide de toate minutele pe care le-a avut la dispoziție.
Bundesliga
Procurorii germani îl acuză pe Jatta, de la Hamburg, că are alt nume și altă vârstă decât susține
IERI LA 14:18
Astfel, în doar 57 de minute adunate pe teren, Haaland a reușit să marcheze de cinci ori! Este singurul jucător din istoria Bundesliga care a reușit cinci goluri în primele două partide.
Mai mult, Haaland a înscris mai multe goluri în campionat în 2020 decât întreaga echipă a lui Manchester United (5-4). În 57 de minute. United a avut un total de 360 de minute jucate efectiv.

Cifrele lui Haaland din acest sezon

• 33 goluri
  • 7 assist-uri
  • 8 goluri în UEFA Champions League
  • 5 goluri ca rezervă în 57 de minute la Borussia Dortmund
Începând cu 1 ianuarie 2020, canalele Eurosport nu mai sunt disponibile în rețelele Telekom și NextGen. Pentru a le putea urmări din nou, vă rugăm să le solicitați operatorului Telekom, prin apel la Serviciul Relații Clienți (021.404.1234 / 0766.12.1234) sau pe canalele oficiale de comunicare ale acestuia. Rămânem deschiși negocierilor fair play cu Telekom, purtate cu bună credință.
Bundesliga
Dortmund - Bayern, meciul care "oprește" Germania. Lothar Matthaus: "Mă îndoiesc de o victorie"
03/12/2021 LA 11:41