Un nou sezon, același Haaland! Uriașul norvegian a reușit o "dublă" pentru Dortmund

Actualizat 19/09/2020 la 23:06 GMT+3

Borussia Dortmund a început excelent noul sezon din Bundesliga. Formația lui Favre s-a impus cu 3-0 împotriva Borussiei Monchengladbach, într-un meci în care Erling Haaland a strălucit din nou.

Erling Haaland, starul Borussiei Dortmund

Credit imagine: SID

Erling Haaland nu pare să fi luat vreo pauză după sezonul precedent, în care a impresionat prin evoluțiile sale. Uriașul atacant norvegian a marcat o "dublă" pentru Dortmund în partida cu Monchengladbach.
Dortmund a deschis scorul în minutul 35, când noul venit Bellingham i-a pasat decisiv lui Reyna. Americanul a prins un șut perfect dintr-un unghi foarte dificil, care s-a scurs pe lângă portarul Sommer.
Haaland a ieșit la rampă în minutul 54. Același Reyna a obținut un penalty, iar norvegianul a transformat cu mult calm. Haaland a stabilit scorul final cu 13 minute înainte de final. Lansat de Jadon Sancho, Haaland a trimis peste portar, cu un șut violent.
S-a încheiat 3-0 pentru Borussia Dortmund, care a început excelent noul sezon din Bundesliga.

Borussia Dortmund a fost încurajată de un număr limitat de spectatori la meciul cu Monchengladbach

La partida de pe Westfalenstadion a fost permis accesul unui număr limitat de spectatori. Aceștia au creat o atmosferă minunată, care le-a lipsit jucătorilor lui Favre în ultima perioadă.
De remarcat este vârsta fragedă a celor 4 jucători care au contribuit la golurile Borussiei Dortmund din meciul cu Monchengladbach: Erling Haaland - 20 de ani, Jadon Sancho - 20 de ani, Jude Bellingham - 17 ani și Gio Reyna - 17 ani.
Pentru Dortmund urmează partida de pe terenul lui Augsburg (26 septembrie), în etapa secundă din Bundesliga.
Meciurile din Premier League de pe Eurosport vă sunt oferite de Superbet.