Hummels, "înlocuitorul" lui Haaland! Fundașul a reușit a doua "dublă" din carieră, în Bundesliga

Actualizat 31/10/2020 la 18:29 GMT+2

Borussia Dortmund s-a impus pe terenul celor de la Arminia Bielefeld, scor 2-0, în etapa a 6-a din Bundesliga.

Mats Hummels, fundașul Borussiei Dortmund

Mats Hummels a înscris o "dublă" și a adus 3 puncte foarte prețioase pentru formația pregătită de Lucien Favre.
Fără super-marcatorul Erling Haaland - accidentat la genunchi - Dortmund n-a dus lipsă de goluri în deplasarea din această după-amiază. Rolul atacantului norvegian a fost preluat, în mod surprinzător, de experimentatul fundaș central Hummels, care a deschis scorul în minutul 53, după un corner executat de Meunier.
Cu puțin noroc, Hummels a trimis în plasă cu genunchiul, din câțiva metri de poartă.

Hummels, la a doua "dublă" din carieră

Tot Hummels a dublat avantajul lui Dortmund peste 20 de minute, când a reluat cu capul la colțul lung, din centrul careului, după o centrare expediată ideal de Reus.
A fost numai a doua "dublă" reușită de Hummels, în Bundesliga, de-a lungul carierei. De notat că prima a avut loc în urmă cu 10 ani. Hummels reușise să înscrie și în ultima etapă de campionat, în derby-ul cu Schalke.
În urma victoriei de pe terenul lui Bielefeld, Borussia Dortmund a acumulat 15 puncte. "Galben-negrii" se află pe locul 2 în Bundesliga, la egalitate de puncte cu liderul Bayern Munchen.