Borussia Dortmund a început excelent anul 2021. După succesul din etapa precedentă împotriva lui Wolfsburg (scor 2-0), trupa pregătită de Edin Terzic a bifat o victorie extrem de importantă și contra lui RB Leipzig.
Leipzig a fost echipa mai periculoasă în prima repriză, dar formația lui Nagelsmann n-a reușit să modifice tabela. A făcut-o însă Dortmund în minutul 55, prin Sancho. Atacantul englez a reușit al doilea gol din ultimele 2 partide, după un assist oferit de Marco Reus.
Bundesliga
Bayern - Hoffenheim 4-0. Golaveraj uimitor pentru bavarezi. Dortmund s-a impus și ea fără emoții
23/10/2021 LA 15:25

Haaland - Sancho, combinația letală a Borussiei Dortmund

Haaland a dublat avantajul Borussiei în minutul 71. Super-marcatorul norvegian a fost servit de Sancho, colegul său din faza ofensivă cu care se înțelege perfect. Haaland a bifat "dubla" în minutul 84, după o nouă pasă decisivă expediată de căpitanul Reus.
A fost al 24-lea gol înscris de Haaland în cele 25 de meciuri jucate în Bundesliga pentru Dortmund de când a ajuns la formația germană.
Sorloth a marcat golul de onoare al lui Leipzig în minutul 90.
În urma rezultatului excelent de pe terenul lui Leipzig, Dortmund continuă să fie pe locul 4. Totuși, "galben-negrii" s-au apropiat la 5 puncte de liderul Bayern Munchen și la 3 de adversara din această seară, aflată pe poziția secundă. Podiumul din Bundesliga este completat de Leverkusen, formație care are un punct mai mult decât Dortmund.
Bundesliga
Nagelsmann dă marea lovitură pe piața transferurilor! Bayern și agenții jucătorului, criticați
18/10/2021 LA 06:25