Schalke – Borussia Dortmund 0-0

Schalke a dominat cea mai mare parte a meciului cu rivalii de la Dortmund însă nu au profitat de ocaziile create.
Meciurile din Rieverderby sunt de obicei ocazii tensionate și pline de pasiune iar acest meci nu a fost diferit. Pe un Veltins Arena plin ochi, Jadon Sancho a avut prima ocazie în minutul doi dar Alexander Nubel a intervenit excelent și a blocat șutul englezului. În afară de acest moment, gazdele au dominat prima repriză. Energia celor de la Schalke a dus la un presing sufocant și nu le-a permis adversarilor timp de gândire sau spațiu pentru a putea construi din spate. Aproape de finalul primei reprize, Schalke a avut două bare, prin Salif Sane și Suat Serdar.
Bundesliga
Julian Nagelsmann a vorbit pentru prima oară de transferul care ar face din Bayern echipa perfectă
ACUM 4 ORE
Meciul a urmat un tipar similar și în a doua parte iar Schalke a controlat ostilitățile – Burgstaller și Matondo au ratat ocaziile mari. În final, deși Sancho a ratat și el, niciuna dintre echipe nu a putut marca.

Bayern Munchen – Union Berlin 2-1

Robert Lewandowski a devenit primul jucător din Bundesliga care a înscris în primele nouă meciuri consecutive ale sezonului. Polonezul a marcat în victoria lui Bayern cu Union Berlin, 2-1.
Bayern nu mai câștigase de două meciuri în Bundesliga, ceea ce poate fi considerat deja o criză pentru bavarezi. Nu a fost însă cazul pentru că echipa lui Kovac a început bine meciul de pe Allianz Arena. Lovitura liberă a lui Joshua Kimmich a fost respinsă în față de portarul lui Union iar Benjamin Pavard a intervenit pentru a înscrie.
Bayern a controlat apoi partida, Lewandowksi, Coman și Muller ratând pe rând ocazii bune de a dubla avantajul. În a doua repriză, Alphonso Davies a făcut o cursă excelentă și i-a oferit o pasă decisivă lui Lewandowski, care nu a ratat și a făcut 2-0. Polonezul e primul jucător care marchează în primele nouă meciuri ale sezonului din Bundesliga, după ce i-a depășit recordul lui Aubameyang.
Oaspeții au marcat din penalty pe finalul partidei, dar rezultatul final a fost 2-1 iar Bayern urcă pe primul loc în Bundesliga, depășind-o pe Gladbach, care joacă mâine cu Frankfurt.

Rezultate

Bayern – Union Berlin 2-1
Freiburg – RB Leipzig 2-1
Hertha – Hoffenheim 2-3
Paderborn – Dusseldorf 2-0
Schalke – Dortmund 0-0
Freiburg ocupă momentan poziția a doua însă clasamentul din Bundesliga este unul extrem de echilibrat – între primul loc și locul 10 este o diferență de doar patru puncte.

Clasament

Bundesliga
Primul campionat de top care ar putea trece la sistem cu play-off! Propunerea e total inedită