FC Koln a egalat în prelungirile meciului cu Dusseldorf! Rezultatele etapei 27 din Bundesliga

Publicat 24/05/2020 la 21:02 GMT+3

FC Koln și Fortuna Dusseldorf au încheiat la egalitate, scor 2-2, în ultimul meci al etapei 27 din Bundesliga.

1. FC Köln - Fortuna Düsseldorf

Neînvinsă în ultimele 4 etape, Dusseldorf a deschis scorul cu 4 minute înainte de pauză, prin Kenan Karaman. Atacantul turc l-a învins pe goalkeeper-ul Horn cu un șut din interiorul careului, deviat de fundașul Leistner. Gazdele au avut șansa egalării după o oră de joc, ca urmare a unui fault comis în careu de Erik Thommy. Kastenmeier a apărat lovitura de la 11 metri executată de Mark Uth, plasată la colțul din dreapta.
La 2 minute distanță, Dusseldorf și-a majorat avantajul, grație golului reușit de Thommy. Skrzybski l-a găsit excelent cu o pasă la marginea careului, iar fundașul stânga a trimis cu latul la colțul lung, fără speranțe pentru Horn. Koln a redus din diferență în minutul 88, când Modeste l-a învins pe portarul oaspeților cu o lovitură de cap, apoi Cordoba a restabilit egalitatea în prelungirile partidei, printr-o execuție asemănătoare.
În urma remizei din această seară, Dusseldorf a rămas pe locul 16 în Bundesliga, la 3 puncte în spatele primei poziții care asigură salvarea de la retrogradare. De cealaltă parte, Koln se menține pe locul 10, la 5 puncte depărtare de zona cupelor europene.