Final tensionat la Freiburg - Frankfurt! Antrenorul gazdelor a fost pus la pământ

Publicat 11/11/2019 la 10:22 GMT+2

Freiburg s-a impus la limită contra lui Eintracht Frankfurt (1-0) în etapa 11 din Bundesliga, într-un meci cu trei eliminați.

freiburg fight

Eintracht a rămas în inferioritate numerică exact înainte de pauză, când Gelson Fernandes a văzut al doilea cartonaș galben. Unicul gol al partidei a fost înscris în minutul 77 de Nils Petersen care a găsit colțul lung cu un șut plasat din interiorul careului. Spiritele s-au încins în prelungirile meciului, când David Abraham l-a trântit la pământ pe antrenorul lui Freiburg. În criză de timp, fundașul oaspeților a încercat să repună rapid mingea în joc din out, iar Streich se afla pe direcția lui. Era minutul 90+6 când Abraham l-a împins puternic pe managerul de 54 de ani, iar acesta a căzut la pământ spre disperarea staff-ului și a suporterilor lui Freiburg. Vincenzo Grifo a fost cel mai agresiv dintre oamenii aflați pe banca gazdelor. Schimbat după o oră de joc, mijlocașul italian l-a bruscat pe Abraham, iar arbitrul n-a trecut cu vederea nici acest lucru. Ambii jucători au fost eliminați la finalul celor 101 de minute.
Abraham și-a cerut scuze la finalul confruntării, dar nu a ezitat nici să glumească puțin pe seama antrenorului Streich:
Era ultimul minut de joc și voiam să repun mingea în teren cât mai repede. Mă bucur că am vorbit cu Streich după meci și că e totul ok între noi.
A venit la mine și și-a cerut scuze. Eu i-am răspuns: 'David, sunt bine'. Apoi, el a spus în glumă: 'Chiar îmi pare rău, credeam că ești mai stabil pe picioare', a declarat antrenorul lui Freiburg.
Pe contul oficial te Twitter al lui Eintracht a fost publicată o fotografie cu cei doi eliminați din finalul partidei. Abraham și Grifo s-au împăcat repede după fluierul arbitrului și n-au ezitat să imortalizeze momentul.
Chiar dacă s-a făcut pace între timp, cei implicați în scandalul din minutul 90+6 vor avea de suportat consecințele. Abraham și Grifo vor afla în următoarele zile câte meciuri vor avea de urmărit din tribune.
După victoria chinuită din această etapă, Freiburg a urcat pe locul patru în campionatul Germaniei, la egalitate de puncte cu Bayern și Leipzig. Frankfurt mai are de recuperat minimum patru puncte ca să prindă un loc de Champions League.