Gladbach rămâne lider după o revenire spectaculoasă cu Bayern

Actualizat 07/12/2019 la 19:49 GMT+2

Borussia Monchengladbach, liderul surprinzător din Bundesliga, a reușit o victorie uriașă pe teren propriu cu Bayern Munchen.

Gladbach

Borussia Monchengladbach a demonstrat sâmbătă încă o dată de ce este lider în Bundesliga. Gazdele au revenit de la 0-1 și au învins Bayern Munchen cu o reușită înscrisă în prelungiri din lovitură de la 11 metri. Prin urmare, Gladbach continuă sezonul fantastic în prima ligă din Germania și rămâne lider și după derby-ul cu bavarezii.
Liderul din campionat s-a impus grație unui penalty transformat de Bensebaini în minutul 90+2 în etapa cu numărul 14 din Bundesliga. Pentru oaspeți a deschis scorul Perisic, în minutul 49. Bansebaini a egalat în minutul 60 din pasa lui Hofmann și a înscris mai apoi decisiv în prelungiri. În acest moment Gladbach este pe primul loc cu 31 de puncte după 14 meciuri disputate, în timp ce Bayern a căzut pe locul 6, cu 24 de puncte.

Echipele de start:

• Monchengladbach: Sommer - Lainer, Ginter, Elvedi, Bensebaini - Zakaria - Benes, Stindl, Hofmann - Plea, Thuram
  • Bayern Munchen: Neuer - Kimmich, Boateng, Alaba, Davies - Goretzka, Alcantara, Tolisso - Muller, Lewandowski, Coman