Cu 4 victorii în ultimele 5 meciuri directe, Bayern pleca mare favorită în disputa din capitala Germaniei. Formația lui Flick merge ceas în campionat, astfel că toți se așteptau la o nouă demonstrație de forță. Lewandowski, care a înscris un poker în tur, într-un 4-3 spectaculos, e în formă maximă, însă disputa de azi a fost una atipică.

Penalty ratat pentru Lewandowski în Hertha - Bayern 0-1

Chiar dacă formația bavareză s-a așezat într-un 4-1-4-1, cu Kimmich la închidere și Sane, Muller, Gnabry și Coman în spatele lui Lewa, Bayern a punctat o singură dată. Golgheterul polonez a avut șansa să deschidă scorul în minutul 12, însă penaltyul executat de el a fost apărat de Jarstein.
Ligue 1
Messi, o dezamăgire la PSG. Total neașteptat: cum arată în acest moment cotele pentru Balonul de Aur
IERI LA 10:18
După doar 9 minute, Coman a punctat, după o nouă pasă decisivă a lui Muller. Germanul are 10 goluri și 10 assisturi în acest sezon, fiind primul sezon din carieră cu cifre duble în ambele categorii.
Partida a fost una destul de echilibrată din punct de vedere al ocaziilor de poartă, chiar dacă oaspeții au avut, evident, un anumit avantaj. Totuși, Hertha a avut câteva posibilități de a relansa partida, dar Neuer a fost încă o dată de netrecut.
Grație acestui rezultat, bavarezii se desprind la 7 puncte de Leipzig, a doua clasată. Bayern pare de neoprit în lupta pentru titlu, astfel că trupa lui Flick își poate concentra energia spre apărarea trofeului Champions League. De partea cealaltă, Hertha trece printr-o perioadă teribilă și a intrat în "hora" retrogradării. În prezent doar golaverajul o păstrează în fața locului de baraj pentru rămânerea în prima ligă germană.
Bundesliga
Bayern e de neoprit! Record de goluri pentru Nagelsmann în Bundesliga după victoria cu Furth