După 23 de victorii la rând în toate competițiile, trupa lui Hansi Flick a fost în sfârșit învinsă. Rezultatul surprinde, dar mai mult decât acesta impresionează diferența de scor.

Dortmund, victorie categorică în "Revierderby". Lewandowski, record istoric pentru Bayern
IERI LA 19:53

În stagiunea trecută, Bayern înscria în poarta lui Hoffenheim 12 goluri (s-au întâlnit și în Cupă), în februarie bavarezii impunându-se în deplasarea de pe PreZero Arena cu 6-0. Acum, scenariul părea să se repete: dacă nu prin diferența de scor, prin soarta partidei, puțini anticipând că Muller&Co nu se vor impune. E adevărat, Hansi Flick a avut câteva absențe notabile, Lewandowski fiind doar rezervă, pentru a fi protejat. Totuși, după ce învinsese cu 8-0 pe Schalke, în prima rundă, și câștigase Supercupa Europei, Bayern pornea drept mare favorită.

Bicakcic și Dabbur au oferit un start lansat pentru gazde, dar se părea că formația care domină autoritar Bundesliga de un deceniu va reveni în meci, după reușita lui Kimmich.

După pauză, Kramaric a risipit orice întrebare privind câștigătoarea, marcând după o pasă a lui Bebou. În prelungiri, același jucător a făcut dubla, după un penalty contestat de bavarezi.