O săptămână plină pentru noul puști senzație din Europa, Jamal Musiala, s-a încheiat așa cum trebuie. După ce a devenit cel mai tânăr englez marcator în cupele europene pentru ca doar 24 de ore mai târziu să declare că a ales să joace pentru naționala Germaniei, Musiala a fost introdus titular de Hansi Flick în meciul jucat de Bayern acasă cu FC Koln.
Musiala și Choupo-Moting au fost titulari iar camerunezul a fost cel care a deschis scorul pentru bavarezi în minutul 18 pentru ca Robert Lewandowski să dubleze avantajul lui Bayern doar 15 minute mai târziu. Leon Goretzka a fost responsabil cu pasele decisive în ambele instanțe iar în minutul 65 Thomas Muller a fost cel care i-a oferit pe tavă o pasă excelentă lui Lewandowski pentru a face dubla.
Bundesliga
Mundo Deportivo: Transferul lui Haaland costă aproape 500 de milioane de euro
ACUM UN MINUT
Cu opt minute înainte de final, deși Koln redusese din diferență chiar după pauză, Serge Gnabry a făcut 4-1 iar tot germanul a marcat din nou doar patru minute mai târziu pentru a oferi lui Bayern a doua victorie clară după această săptămână după ce bavarezii învinseseră acasă la Lazio cu 4-1 în optimile UEFA Champions League.
Chiar dacă Bayern nu are un parcurs perfect, echipa lui Hansi Flick este în continuare favorită certă pentru a câștiga un nou titlu în Bundesliga.

Borussia Dortmund, succes clar cu Arminia Bielefeld

Borussia Dortmund s-a impus și ea fără probleme, acasă, împotriva nou promovatei Arminia Bielefeld. Jadon Sancho își continuă revenirea de formă, englezul fiind și el pe lista marcatorilor alături de Reinier și Dahoud pentru a oferi o victorie cu 3-0 echipei care va fi preluată în vară de actualul antrenor al Borussiei Monchengladbach, Marco Rose.
Așadar Bayern s-a distanțat temporar la cinci puncte în vârful clasamentului însă RB Leipzig joacă în această seară cu Borussia Monchengladbach și poate readuce diferența dintre cele două echipe la doar două puncte.
De cealaltă parte, Dortmund a urcat pe locul cinci, doar temporar însă - Bayer Leverkusen o poate depăși dacă va învinge duminică.
Bundesliga
RB Leipzig ar putea primi o sumă uriașă dacă Nagelsmann va pleca la un alt club la finalul sezonului
ACUM 20 ORE
Bundesliga
Paul Scholes a dezvăluit cine conduce cursa pentru semnătura lui Erling Haaland: "Au acest avantaj!"