Campioana Germaniei, Bayern Munchen, a urcat pe locul 3 în clasamentul din Bundesliga după victoria dificilă de la Freiburg. Bayern a câștigat cu 3-1, însă reușitele care au adus victoria au venit după minutul 90+2!
Robert Lewandowski a deschis scorul în minutul 16 și a ajuns la 30 de goluri marcate în acest sezon în toate competițiile! În campionat este a 19-a reușită pentru Lewandowski în 16 partide, fiind lider în clasamentul Ghetei de Aur.
Grifo a egalat pentru Freiburg în minutul 58, pentru ca Bayern să dea lovitura în prelungiri. Zirkzee a marcat în minutul 90+2, iar Gnabry a înscris și el în minutul 90+5. Borussia Monchengladbach a câștigat la rândul ei în această etapă cu 2-0 în fața lui Paderborn, în timp ce Schalke a făcut doar 1-1 la Wolfsburg. Marți, duelul dintre Dortmund și Leipzig s-a încheiat 3-3.
Bundesliga
Campioana Germaniei debutează cu o remiză în noul sezon! Ce s-a întâmplat în Gladbach 1-1 Bayern
Un debutant a salvat-o pe Bayern
Un olandez de doar 18 ani a fost eroul lui Bayern la Freiburg la primul său meci în Bundesliga. Joshua Zirkzee a fost trimis pe teren în minutul 90 în locul lui Philippe Coutinho, iar la cateva zeci de secunde distanță a reușit să înscrie!
Zirkzee a marcat cu un șut din careu, mingea trecând printre picioarele portarului. Zirkzee a fost pe bancă și la partidele cu Tottenham din UCL și cu Werder Bremen . Olandezul a fost crescut de ADO Den Haag și transferat de Bayern de la Feyenoord în 2017, când avea doar 16 ani.
Zirkzee a reușit un hattrick la debutul pentru echipa secundă a lui Bayern în luna martie.