Monchengladbach este în continuare lider în Bundesliga. Bayern, abia pe locul 4, după 13 etape

Publicat 01/12/2019 la 19:32 GMT+2

Borussia Monchengladbach a trecut cu 4-2 de Freiburg și se menține pe primul loc în Bundesliga, după 13 etape.

gladbach nr 1

Monchengladbach a deschis scorul în minutul trei al meciului cu Freiburg, de pe teren propriu. Fiul lui Lilian Thuram, Marcus, a înscris pentru a șasea oară în acest sezon. Oaspeții au egalat rapid, prin Schmid, care a executat perfect o lovitură liberă. Până la pauză, Gladbach a avut un gol anulat pentru offside, dar și o bară, prin același Marcus Thuram.
Embolo a ieșit la rampă în repriza secundă și și-a readus echipa în avantaj. Atacantul elvețian a irosit și o lovitură de pedeapsă, apoi i-a pasat decisiv lui Hermann la golul de 3-1. Freiburg a mai înscris o dată prin Gunter, servit excelent de Holer.
Embolo a reușit "dubla" și a stabilit scorul final, 4-2, pentru Borussia Monchengladbach, care rămâne lider în Bundesliga, la un punct deasupra celor de la Leipzig. Schalke încheie podiumul din campionatul Germaniei. Bayern este ultima formație aflată pe loc de Champions League, în timp ce Borussi Dortmund ocupă poziția a 5-a, care duce în Europa League.