Bayer Leverkusen a căzut pe locul trei după ce a pierdut cu 2-1 la Eintracht Frankfurt. Bundesliga a revenit după pauza de Crăciun.
Emil Forsberg a ratat un penalty la jumătatea primei reprize după o intervenție excelentă a lui Gregor Kobel, însă Leipzig a deschis scorul în minutul 67 când centrarea deviată a lui Angelino a ajuns la Olmo, cel care a reluat excelent.
Leipzig are 31 de puncte după 14 etape, cu un punct mai mult decât Bayern Munchen. Bavarezii vor juca cu penultima clasată, Mainz, duminică. Leverkusen este pe locul trei, la trei puncte distanță de lider.
Bundesliga
Bayern - Hoffenheim 4-0. Golaveraj uimitor pentru bavarezi. Dortmund s-a impus și ea fără emoții
23/10/2021 LA 15:25
Leverkusen ar fi putut urca pe primul loc dar Frankfurt a revenit în meci și a învins cu 2-1 grație golurilor marcate de Amin Younes și autogolului lui Edmond Tapsoba.

Coșmarul continuă pentru Schalke

La celălalt capăt al clasamentului, Schalke 04 se află la un meci distanță de a egalat recordul celor de la Tasmania Berlin, echipa care nu a câștigat niciun meci în 31 de partide. Schalke a pierdut cu 3-0 acasă la Hertha Berlin la debutul pe bancă a lui Christian Gross.
Gross a fost numit principal pe 27 decembrie, devenind astfel al patrulea antrenor din acest sezon al lui Schalke, însă el nu a putut face nimic pentru o opri pe Hertha, care a marcat prin Matteo Guendouzi, Jhon Cordoba și Krzysztof Piatek.
Schalke nu a mai câștigat de 351 de zile și 30 de meciuri iar dacă nu o vor învinge pe Hoffenheim sâmbăta viitoare, vor egala recordul care datează din 1966.
Bundesliga
Nagelsmann dă marea lovitură pe piața transferurilor! Bayern și agenții jucătorului, criticați
18/10/2021 LA 06:25