Aceasta a fost a șasea victorie consecutivă pentru Leipzig dar și al șaselea meci consecutiv cu gol pentru Timo Werner. Ceilalți marcatori ai liderului au fost Schick (min 2) și Mukiele (min 75). Werner a ajuns astfel la 10 goluri în ultimele șase meciuri iar cu 16 în total, el și-a egalat deja recordul din sezonul trecut.
Leipzig a profitat de pasul greșit făcut de Borussia Monchengladbach care a pierdut primul loc după o înfrângere surprinzătoare la Wolfsburg. Deși Gladbach a deschis scorul în minutul 13, gazdele au întors soarta partidei iar Maximilian Arnold a adus victoria pentru Wolfsburg în minutul 91. Borussia pierde primul loc după opt etape petrecute în vârful clasamentului, cea mai lungă serie din 1977, când a ieșit campioană.
Bundesliga
Lovro Zvonarek, marea speranță a fotbalului croat, a semnat cu Bayern Munchen
10/09/2021 LA 12:09

Coutinho, cel mai bun meci al carierei

Bayern Munchen s-a impus categoric, scor 6-1, în duelul cu Werder Bremen de pe teren propriu, din etapa a 15-a a campionatului Germaniei. Philippe Coutinho a făcut probabil cel mai bun meci al carierei, cu trei goluri şi două assisturi.
După înfrângerea din etapa precedentă, bavarezii aveau, pe hârtie, o misiune uşoară pe teren propriu, însă meciul părea să intre la pauză cu oaspeţii în avantaj, după ce Rashica a deschis scorul. La rampă a ieşit însă Coutinho, care în prelungirile primei reprize a marcat, pentru ca apoi să paseze decisiv pentru golgheterul Lewandowski.
Bremen a acuzat şocul şi a doua repriză a reprezentat un marş triumfal al lui Bayern. Coutinho a mai reuşit două goluri şi un assist, pentru o prestaţie de gală. Bayern rămâne însă pe locul 5 în Bundesliga.