Bayern Munchen și Borussia Dortmund veneau la acest meci la egalitate de puncte. Ambele echipe au adunat câte 15, însă echipa lui Hansi Flick a făcut un adevărat tur de forță după înfrângerea surprinzătoare în fața lui Hoffenheim din etapa a doua. Bayern a câștigat toate meciurile care au urmat, atât în campionat, cât și în UEFA Champions League.
Misiune avea să fie una grea pentru Dortmund, așa cum este mai mereu în Der Klassiker. Începutul partidei a fost unul cu adevărat entuziasmant, în primele trei minute ambele echipe ratând două ocazii mari, prin Lewandowski și Haaland.
Bundesliga
Procurorii germani îl acuză pe Jatta, de la Hamburg, că are alt nume și altă vârstă decât susține
IERI LA 14:18
Bayern a jucat, cum era de așteptat, cu o linie defensivă extrem de avansată iar de acest lucru au încercat să profite Haaland, Reyna sau Reus iar de multe ori oamenii lui Dortmund au încercat să trimită mingi lungi, peste fundașii adverși. Din păcate pentru Dortmund, aceste curse în spatele fundașilor nu s-au concretizat cu gol.
Totuși, în ciuda ocaziilor ratate de Dortmund, Bayern a fost cea care a deschis scorul. Nu chiar, pentru că a fost anulat pentru un offside marginal. Totul după ce o cursă excelentă a lui Gnabry s-a finalizat cu o centrare perfectă pentru Robert Lewandowski iar polonezul l-a executat fără probleme pe Burki în minutul 24.

Dortmund - Bayern. Derby spectacol în Germania

Jocul pe contre a continuat iar în cele din urmă, chiar înainte de pauză, gazdele au marcat după ce Jadon Sancho l-a găsit excelent pe Marco Reus, cel care a șutat apoi prea puternic pentru Neuer.
În minutul 4 al prelungirilor din prima repriză însă Bayern a primit o lovitură liberă la marginea careului. Șutul puternic al lui Alaba este deviat de Meunier iar bavarezii au restabilit egalitatea pe tabelă.
Doar trei minute trecuseră din repriza a doua când Lewandowski s-a hotărât că trecuse prea mult de când nu mai marcase. Centrarea lui Hernandez l-a găsit în mijlocul careului iar polonezul a trimis cu capul plasat pentru a-l învinge pe Burki.
Au urmat trei ocazii mari pentru Dortmund, dar tot Bayern a marcat în cele din urmă prin Leroy Sane în minutul 80 după un contraatac școală al bavarezilor. Haaland a marcat și el trei minute mai târziu, însă nu a fost de ajuns. S-a încheiat 3-2 iar Bayern rămâne singură pe primul loc în Bundesliga, la două puncte distanță de ocupanta locului secund, RB Leipzig.
Bundesliga
Dortmund - Bayern, meciul care "oprește" Germania. Lothar Matthaus: "Mă îndoiesc de o victorie"
03/12/2021 LA 11:41