Bundesliga

Victorie pentru Dortmund pe terenul lui Wolfsburg! "Galben-negrii", pe urmele liderului Bayern

Distribuie cu
Copiere

Wolfsburg - Borussia Dortmund 0-2

DeCosmin Cioboata
23/05/2020 la 16:30

Borussia Dortmund a bifat un nou succes în Bundesliga, în etapa 27 din Bundesliga. Formația pregătită de Lucien Favre a câștigat cu 2-0 pe terenul lui Wolfsburg și continuă lupta pentru titlul de campioană.

În a doua etapă din campionatul Germaniei după reluarea sezonului, Dortmund a reușit un nou meci excelent, pe care l-a controlat în cea mai mare parte. Raphael Guerreiro a deschis scorul în minutul 32, cu un șut plasat din centrul careului. Thorgan Hazard a pasat ideal în fața porții, de unde fundașul portughez n-a iertat.

Achraf Hakimi, celălalt fundaș lateral al Borussiei, a stabilit scorul final în minutul 78, după o cursă minunată a lui Jadon Sancho. Extrem de altruist, puștiul englez i-a pasat ușor lui Hakimi, iar acesta a reluat puternic în plasă.

Bundesliga

Cum ar putea să ajungă Haaland la Real Madrid. Care este jucătorul cheie pentru viitorul transfer

ACUM 17 ORE

Wolfsburg a rămas în 10

Speranțele lui Wolfsburg s-au năruit peste 4 minute, când Felix Klaus a fost eliminat după un fault dur comis asupra lui Akanji. Arbitrajul VAR a intervenit, apoi centralul i-a arătat cartonașul roșu mijlocașului.

Grație succesului de astăzi, Dortmund s-a aropiat din nou la un singur punct de liderul Bayern, care va juca în această seară (ora 19:30), cu Eintracht Frankfurt. Duelul va fi transmis livetext pe Eurosport.ro.

Iată celelalte rezultate de astăzi:

• Freiburg - Werder Bremen 0-1
  • Monchengladbach - Leverkusen 1-3
  • Paderborn - Hoffenheim 1-1

Canalele Eurosport nu sunt disponibile în rețelele Telekom și NextGen, însă ele se regăsesc în continuare la principalii operatori de pe piață. Pentru a le putea urmări din nou, vă rugăm să le solicitați operatorului Telekom, prin apel la Serviciul Relații Clienți (021.404.1234 / 0766.12.1234) sau pe canalele oficiale de comunicare ale acestuia.

Bundesliga

FC Koln a egalat în prelungirile meciului cu Dusseldorf! Rezultatele etapei 27 din Bundesliga

IERI LA 19:02
Bundesliga

După 8-0 în tur, Leipzig s-a distrat din nou cu Mainz! Timo Werner, evoluţie fantastică

IERI LA 16:14
FotbalBundesliga
Copiere

Ultimele știri

Unul dintre cei mai buni portari din Premier League, testat pozitiv cu COVID-19. Cum s-a infectat