Erling Haaland s-a răzbunat, cu 4 goluri, pe Hertha că nu a putut să joace împotriva României

Ion Alexandru

Actualizat 22/11/2020 la 09:34 GMT+2

Haaland continuă anul de vis la Borussia Dortmund. 4 goluri la Berlin cu Hertha sunt o nouă demonstrație că norvegianul este cel mai tănăr jucător din lume.

Haaland a marcat 4 goluri cu Hertha

Hertha a condus la pauză cu 1-0 prin golul reușit de brazilianul Mattheus Cuhna, dar echipa lui Bruno Labbadia a lovită de taifunul Haaland. Lăsat fără fotbal în ultimele două săptămâni de Ministerul Sănătății de la Oslo, Haaland s-a răzbunat pe Hertha. Puștiul de 20 de ani a reușit trei goluri în 15 minute șiau dat peste cap balanța meciului de la Berlin. Haaland a mai marcat o dată în deplasarea complicată din capitala Germaniei și a stabilit scorul final.

Youssoufa Moukoko, record de precocitate

Născut în Camerun, Youssoufa Moukoko a devenit cel mai tânăr jucător din istoria campionatului german. Puștiul crescut de Dortmund, care a evoluează pentru naționalele de juniori ale Germaniei, a debutat în Bundesliga la 16 ani și o zi.

Youssoufa Moukoko a jucat pentru Borussia Dortmund la 16 ani și o zi

Youssoufa Moukoko a întrat pe teren în minutul 85, în locul lui Haaland, și a devenit astfel cel mai tânăr jucător din istoria Bundesligii.