Bayern Munchen a învins marți seară, în etapa cu numărul 16 din Bundesliga, Stuttgart, în deplasarea de pe Mercedes-Benz Arena, în Stuttgart, cu scorul de 5-0. Gnabry a reușit un hattrick, iar Lewandowski a marcat și el o dublă, demonstrând încă o dată valoarea excepțională pe care o are. Gnabry a deschis scorul la Stuttgart în minutul 40, acela fiind și scorul de la pauză.
Același Gnabry a dublat avantajul bavarezilor în minutul 53, din pasa lui Lewandowski. Gnabry i-a întors de două ori serviciul colegului Lewandowski, polonezul marcând următoarele două goluri, în minutele 69 și 72. Gnabry a înschis tabela la Stuttgart, în minutul 74. E important de precizat că în anul calendaristic 2021, Lewandowski a disputat 58 de meciuri și a marcat 68 de goluri, cu unul mai puțin decât recordul de 69 deținut de Cristiano Ronaldo.
Messi și Lewandowski au votat diferit la gala FIFA Best! Alegerile inexplicabile ale argentinianului
18/01/2022 LA 11:19
În urma acestei victorii, Bayern își cimentează poziția de lider în Bundesliga, având 40 de puncte după 16 etape disputate. Podiumul este completat de Borussia Dortmund, cu 31 de puncte, și Bayer Leverkusen, cu 27 de puncte. Pentru Bayern urmează acum meciul de pe teren propriu cu Wolfsburg, acesta fiind și ultimul din actualul an calendaristic. În 2022, bavarezii vor primi vizita celor de la Monchengladbach. În UEFA Champions League, Bayern Munchen se va duela cu Salzburg.

Stuttgart – Bayern Munchen 0-5 | Echipele de start

• Stuttgart: Müller – Mavropanos, Ito, Kempf – Anton, Karazor – Förster, Endo (c), Mangala, Coulibaly – Marmoush. Rezerve: Schock, Didavi, Silas, Stenzel, Faghir, Führich, Klimowicz, Ahamada, Tibidi. Antrenor: Pellegrino Matarazzo
  • Bayern: Neuer (c) – Pavard, Hernandez, Süle, Davies – Musiala, Roca – Gnabry, Müller, Coman – Lewandowski. Rezerve: Ulreich, Früchtl, Upamecano, Richards, Sane, Cuisance, Sarr, Nianzou, Tillman. Antrenor: Julian Nagelsmann
Rădoi și Chiricheș nu au votat cu Lewandowski! Pe cine au preferat românii la Gala FIFA Best
18/01/2022 LA 07:12
Gala The Best FIFA Football Awards. Lewandowski, cel mai bun jucător al lumii în 2021
17/01/2022 LA 12:22