Partida nu a fost atât de ușoară pentru Bayern precum se gândea înainte. Prima repriză a fost lipsită de ocazii importante din partea ambelor echipe. În minutul 25, Corentin Tolisso s-a accidentat, iar Nagelsmann a fost nevoit să-l înlocuiască cu Serge Gnabry.
Deși nu au fost ocazii importante la ambele porți, oaspeții au dat lovitura în minutul 43, prin Braimir Hrgota, după o lovitură liberă executată foarte bine, însă o deviere a unui apărător a fost decisivă, iar Sven Ulreich s-a văzut învins.
2 minute mai târziu, Robert Lewandowski a văzut un cartonaș galben, după un fault destul de dur. Furth conducea cu 1-0 la pauză, însă gazdele aveau să-și revină în repriza secundă. Imediat după pauză, Robert Lewandowski a intrat în scenă și a egalat la 3 minute după startul reprizei secunde. O minge respinsă în interiorul careului, iar vârful polonez a fost omul potrivit la locul potrivit și la executat pe portarul lui Furth
Bundesliga
Bayern îl va ceda pe Lewandowski la Barcelona doar dacă va reuși să transfere un atacant de top
ACUM 20 ORE

Furth, bară la 2-1 pentru Bayern

Arbitrul Robert Hartmann a avut nevoie de VAR pentru a valida golul, iar scorul era egal. În minutul 62, oaspeții i-au făcut lui Bayern un nou cadou. Sebastian Griesbeck a încercat să respingă o centrare în careul de șase metri, însă a trimis mingea în propria poartă. Furth putea egala 5 minute mai târziu, dar șutul lui Max Christiansen a trecut puțin peste poarta apărată de Ulreich.
Minutul 71 putea aduce un rezultat extrem de surprinzător pe Allianz Arena. Marco Meyerhofer a preluat mingea în interiorul careului, însă șutul său a lovit bara din partea dreaptă. Nu a înscris Furth, însă a făcut-o Bayern. Niklas Sule, proaspăt transferat de rivala Dortmund, a câștigat un duel aerian după un corner, iar mingea a ajuns la același Robert Lewandowski, care a înscris cu capul, risipind emoțiile pentru bavarezi. Muller a ratat o ocazie importantă 4 minute mai târziu, dar cel care a stabilit scorul final al partidei a fost Eric Maxim Choupo-Moting, după un șut pe jos, după pasa lui Serge Gnabry.
S-a terminat 4-1 pentru Bayern, care a avut un meci surprinzător de greu cu ultima clasată din Bundesliga. În urma acestui succes, trupa lui Nagelsmann rămâne lider, cu 55 de puncte după 23 de etape, având un avans de 9 puncte față de ocupanta locului 2, Borussia Dortmund, în timp ce Furth este pe ultimul loc, cu 13 puncte, la 10 de salvarea directă.
Pentru Bayern urmează meciul din deplasare cu Frankfurt, în timp ce Furth va juca pe teren propriu cu Koln.