După un început cu stângul în campionat (1-1 la Gladbach), Bayern Munchen a câștigat Supercupa Germaniei la mijlocul săptămânii, iar astăzi echipa lui Nagelsmann a reușit o nouă victorie, după un meci extrem de spectaculos împotriva celor de la FC Koln.
Bayern a dominat teritorial în prima repriză, dar a avut un singur șut pe spațiul porții adverse, astfel că la pauză s-a intrat cu 0-0 și nimic nu anunța nebunia care avea să urmeze în partea secundă. Lewandowski a dezghețat tabela în minutul 50, îndeplinind o simplă formalitate după o pasă a lui Musiala. Acesta a fost al 12-lea meci consecutiv din Bundesliga în care polonezul înscrie, egalându-și astfel recordul stabilit în stagiunea 2012-2013, ultimul petrecut la Borussia Dortmund.
Jurgen Klopp vrea să dea lovitura vara viitoare! Ce super fotbalist își dorește la Liverpool
IERI LA 08:54

Bayern, victorie cu emoții contra lui Koln

În minutul 59, Gnabry a făcut 2-0, înscriind elegant după o pasă excelentă a lui Muller, și se părea că meciul e terminat. Doar că peste numai un minut Anthony Modeste a redus din diferență, lăsându-l spectator pe Neuer cu o lovitură perfectă de cap. Peste alte 2 minute "țapii" au reușit chiar să egaleze, Mark Uth șutând impecabil din interiorul careului și stârnind rumoare pe Allianz Arena.
Bayern s-a aruncat apoi în atac și a revenit în avantaj în minutul 71, grație aceluiași Gnabry, care a șutat impecabil după o pasă primită de la Kimmich. Inernaționalul german și-a făcut un obicei din a marca mai mult de un gol împotriva celor de la Koln, meciul de azi fiind al 4-lea de acest gen în cariera sa.
Cu lecția învățată după cele 2 goluri primite în numai 3 minute, jucătorii lui Nagelsmann nu le-au mai permis oaspeților să se apropie periculos de poarta lui Neuer. Bavarezii puteau chiar să mai înscrie, dar Lewandowski și Muller au ratat cu nonșalanță 2 bune oportunități.
S-a terminat 3-2 și Bayern a obținut astfel prima victorie în campionat cu Nagelsmann pe bancă. În etapa a 3-a, Bayern va juca tot pe teren propriu, cu Hertha Berlin. De partea cealaltă, Koln rămâne cu cele 3 puncte obținute în prima etapă și se pregătește de duelul cu nou promovata Bochum din runda următoare.