După un început cu stângul în campionat (1-1 la Gladbach), Bayern Munchen a câștigat Supercupa Germaniei la mijlocul săptămânii, iar astăzi echipa lui Nagelsmann a reușit o nouă victorie, după un meci extrem de spectaculos împotriva celor de la FC Koln.
Bayern a dominat teritorial în prima repriză, dar a avut un singur șut pe spațiul porții adverse, astfel că la pauză s-a intrat cu 0-0 și nimic nu anunța nebunia care avea să urmeze în partea secundă. Lewandowski a dezghețat tabela în minutul 50, îndeplinind o simplă formalitate după o pasă a lui Musiala. Acesta a fost al 12-lea meci consecutiv din Bundesliga în care polonezul înscrie, egalându-și astfel recordul stabilit în stagiunea 2012-2013, ultimul petrecut la Borussia Dortmund.
Messi și Lewandowski au votat diferit la gala FIFA Best! Alegerile inexplicabile ale argentinianului
18/01/2022 LA 11:19

Bayern, victorie cu emoții contra lui Koln

În minutul 59, Gnabry a făcut 2-0, înscriind elegant după o pasă excelentă a lui Muller, și se părea că meciul e terminat. Doar că peste numai un minut Anthony Modeste a redus din diferență, lăsându-l spectator pe Neuer cu o lovitură perfectă de cap. Peste alte 2 minute "țapii" au reușit chiar să egaleze, Mark Uth șutând impecabil din interiorul careului și stârnind rumoare pe Allianz Arena.
Bayern s-a aruncat apoi în atac și a revenit în avantaj în minutul 71, grație aceluiași Gnabry, care a șutat impecabil după o pasă primită de la Kimmich. Inernaționalul german și-a făcut un obicei din a marca mai mult de un gol împotriva celor de la Koln, meciul de azi fiind al 4-lea de acest gen în cariera sa.
Cu lecția învățată după cele 2 goluri primite în numai 3 minute, jucătorii lui Nagelsmann nu le-au mai permis oaspeților să se apropie periculos de poarta lui Neuer. Bavarezii puteau chiar să mai înscrie, dar Lewandowski și Muller au ratat cu nonșalanță 2 bune oportunități.
S-a terminat 3-2 și Bayern a obținut astfel prima victorie în campionat cu Nagelsmann pe bancă. În etapa a 3-a, Bayern va juca tot pe teren propriu, cu Hertha Berlin. De partea cealaltă, Koln rămâne cu cele 3 puncte obținute în prima etapă și se pregătește de duelul cu nou promovata Bochum din runda următoare.
Rădoi și Chiricheș nu au votat cu Lewandowski! Pe cine au preferat românii la Gala FIFA Best
18/01/2022 LA 07:12
Gala The Best FIFA Football Awards. Lewandowski, cel mai bun jucător al lumii în 2021
17/01/2022 LA 12:22