Borussia Monchengladbach a primit victoria la "masa verde" în meciul său din Bundesliga, de la Bochum, de la începutul acestei luni, meci care a fost oprit la scorul de 2-0 pentru oaspeţi, scrie DPA.
Partida a fost întreruptă în a doua repriză după ce un fan a aruncat un pahar care a lovit un tuşier, arbitrul central luând decizia opririi confruntării.
Poliţia spune că un bărbat de 38 de ani este suspectat, dar că acesta nu şi-a recunoscut vina, cercetările fiind în desfăşurare.
Bundesliga
Bayern, negocieri avansate pentru transferul lui Dembele! Care e poziția francezului
IERI LA 13:35
VfL Bochum, care ia în considerare interzicerea alcoolului în tribune, ar putea risca şi alte sancţiuni din partea DFB.
Meciul dintre echipele VfL Bochum şi Borussia Moenchengbadbach a fost oprit vineri seara în minutul 71, după ce un arbitru asistent a fost lovit la nivelul capului de un obiect aruncat din tribune, cel mai probabil un pahar de plastic.
Înaintea incidentului respectiv, Moenchengladbach conducea cu 2-0 pe terenul lui Bochum, graţie golurilor lui Alassane Plea şi Breel Embolo, în această partidă contând pentru etapa a 27-a a campionatului de fotbal al Germaniei.
Portarul lui VfL Bochum, Manuel Riemann, şi căpitanul Anthony Losilla s-au îndreptat către spectatorii aflaţi în zona din care a fost aruncat obiectul respectiv pentru a-i calma, însă arbitrul de centru a decis în final să oprească definitiv întâlnirea.
Cele două cluburi au condamnat imediat incidentul pe reţelele de socializare. VfL Bochum i-a prezentat scuze arbitrului lovit, deplângând o "seară jenantă şi amară" din cauza unui "gest extrem de stupid".
Sursa: Agerpres
Bundesliga
Bayern îl va ceda pe Lewandowski la Barcelona doar dacă va reuși să transfere un atacant de top
16/05/2022 LA 12:54