Bavarezii nu se gândeau la faptul că vor avea un meci atât de greu pe terenul lui Bochum, echipă fără pretenții din Bundesliga.
Robert Lewandowski a deschis scorul repede, în minutul 9, după ce a ajuns la o minge în interiorul zonei de pedeapsă și l-a învins pe portarul gazdelor.
Un început promițător pentru Bayern, care nu știa ce o așteaptă. Bochum a egalat 5 minute mai târziu, prin Christopher Antwi-Adjei, după un șut pe jos pe care Ulreich nu l-a putut apăra.
Bundesliga
Borussia Dortmund a anunțat că se desparte de antrenorul Marco Rose
IERI LA 11:18
Bochum a dat lovitura în minutul 38, prin Jurgen Locadia, după un șut bun de la 11 metri, iar Bochum trecea în avantaj surprinzător.
2 minute mai târziu, Cristian Gamboa a punctat încă o dată pentru Bochum, iar Bayern se vedea condusă cu 3-1, după două goluri primite în decurs de două minute.

Bayern, învinsă fără drept de apel de Bochum

Chiar și așa, 3-1 nu a fost scorul pauzei, iar gazdele au mai punctat încă o dată, prin Gerrit Holtmann, după un șut de la distanță. La pauză, Bayern era condusă cu 1-4, însă mai avea la dispoziție 45 de minute pentru a obține măcar un rezultat de egalitate.
Bochum a mai înscris o dată în minutul 49, însă reușita a fost anulată din cauza unei poziții de offside, contestată de Bochum. Leroy Sane a avut o ocazie importantă în minutul 60, însă șutul acestuia din lovitură liberă s-a dus puțin peste poarta apărată de Michael Esser.
Robert Lewandowski a fost cel mai periculos om al oaspeților în repriza secundă, însă vârful polonez a ratat numeroase ocazii. În minutul 63, a expediat un șut foarte slab din careul de 6 metri, reținut de portar.
Bayern a continuat să presezez pentru a forța egalarea, iar Lewandowski a realizat "dubla", în minutul 75, după un șut din interiorul careului. Vârful de 33 de ani putea înscrie cel de-al treilea gol în minutul 86, însă acesta a nimerit doar bara transversală, după ce a executat foarte bine o lovitură liberă.
S-a terminat 4-2 pentru Bochum, care a obținut o victorie extrem de importantă în perspectiva salvării de la retrogradare. În urma acestui rezultat, Bochum rămâne pe locul 11, cu 28 de puncte după 22 de etape, în timp ce Bayern este lider, cu 52 de puncte, însă Borussia Dortmund se poate apropia la 6 puncte în cazul unui succes pe terenul lui Union Berlin.
A fost al patrulea eșec din acest sezon pentru campioana Germaniei și al doilea din 2022.
Pentru trupa lui Nagelsmann urmează duelul cu Salzburg, din optimile UEFA Champions League, iar în campionat va juca împotriva lui Furth, pe teren propriu.
Bundesliga
Bayern, negocieri avansate pentru transferul lui Dembele! Care e poziția francezului
17/05/2022 LA 13:35
Bundesliga
Bayern îl va ceda pe Lewandowski la Barcelona doar dacă va reuși să transfere un atacant de top
16/05/2022 LA 12:54