Cum s-au descurcat Bayern și Dortmund în etapa a 11-a din Bundesliga. Rezultate + Clasament

Publicat 22/10/2022 la 19:00 GMT+3

La finalul acestei săptămâni, în Germania, are loc etapa a 11-a din Bundesliga. Bayern s-a impus în deplasarea de la Hoffenheim, scor 2-0, și se apropie de liderul Union Berlin. Dortmund câștigă categoric, 5-0, în confruntarea cu Stuttgart, și vine în zona podiumului. Alte trei meciuri ale rundei se dispută azi și mâine. Iată mai jos rezultatele și clasamentul.

Eric Maxim Choupo-Moting (FC Bayern) bejubelt seinen Treffer gegen die TSG Hoffenheim

Articol scris de Maria Olteanu
Etapa a 11-a din Bundesliga a debutat vineri seară, când Mainz s-a impus categoric, scor 5-0, pe teren propriu, în fața celor de la Koln. Alte cinci partide s-au consumat sâmbătă după-amiaza, de la ora 16:30, urmând ca ultimele trei jocuri ale rundei să aibă loc în această seară, respectiv duminică.
Freiburg și-a adjudecat întâlnirea de pe teren propriu, 2-0, cu Werder Bremen, echipă care a jucat din minutul 14 în inferioritate numerică, după eliminarea lui Marco Friedl. Tot cu 2-0 s-a impus și Bayern în deplasarea de la Hoffenheim, grație golurilor reușite de Musiala și Choupo Moting.
Bayer și Wolfsburg au remizat, scor 2-2, la fel și Ausburg, acasă, cu RB Leipzig, 3-3, după ce oaspeții au revenit de la 1-3 pe tabelă în minutele 89, respectiv 90.
Dortmund a marcat de cinci ori în poarta lui Stuttgart și, în urma acestui rezultat, urcă până pe locul al patrulea în clasament.

Bayern a reușit să se impună cu scorul 2-0, în deplasare, pe terenul lui Hoffenheim, iar în urma acestui succes acumulează 22 de puncte și vine la doar o lungime în spatele liderului Union Berlin, care are și meci în minus.
Joshua Kimmich a executat un corner și a expediat balonul în interiorul careului, iar Jamal Musiala a fost la post și a introdus mingea în ațe, în minutul 18, după devierea lui Leon Goretzka.
Bayern și-a dublat avantajul 20 de minute mai târziu. Serge Gnabry i-a livrat o pasă lui Eric Maxim Choupo-Moting, care a finalizat cu un şut în mijlocul porţii, stabilind scorul pauzei, dar și scorul final al întâlnirii.
Pentru Bayern urmează acum meciul din Liga Campionilor, în deplasare, cu Barcelona, miercuri, 26 octombrie, de la ora 22:00. Înaintea acestui joc, nemții sunt primii în clasament, cu 12 puncte, la cinci în fața ocupantei locului secund, Inter.

Dortmund, 5 goluri în poarta lui Stuttgart

Dortmund a făcut instrucție, pe teren propriu, cu Stuttgart, formație care a plecat învinsă la o diferență de cinci goluri.
Prima reușită a meciului a venit după doar două minute de la primul fluier. Pasa în adâncime a lui Niklas Sule a ajuns în careu la Jude Bellingham, care a deschis scorul pentru formația gazdă.
În minutul 13, Dortmund și-a dublat avantajul. Giovanni Reyna a centrat din lovitură liberă și mingea a ajuns la Niklas Sule, care a așezat balonul în vinclu, pentru 2-0.
Îniantea intrării la vestiare, gazdele au marcat pentru 3-0. Giovanni Reyna a fost atent și a interceptat o minge în interiorul careului, trimițând balonul în ațe.
În minutul 53 s-a făcut 4-0 pe tabelă. Jude Bellingham a semnat dubla, după o reușită cu efect, în partea dreaptă a porții.
Scorul final, 5-0, a fost stabilit de Youssoufa Moukoko, care a găsit perfect balonul trimis în careu de Raphael Guerreiro.
În urma acestui succes categoric, Dortmund urcă până pe poziția a patra în Bundesliga, cu 19 puncte acumulate după 11 runde consumate.