Rusia a obținut calificarea la Campionatul European de fotbal din 2020 după ce a învins în mod categoric Cipru, la Nicosia, în runda a opta a preliminariilor, scor 5-0. Rusia este a treia echipă calificată la turneul la care vor participa 24 de echipe, după rivalii din grupa I, Belgia, și Italia, din grupa J.
Denis Cheryshev a deschis scorul în Cipru – Rusia încă din minutul nouă. Mai apoi, în minutul 23, Magomed Ozdoev a marcat golul de 2-0 pentru ca în minutul 28, ciprioții să rămână în zece oameni, Laifis fiind eliminat. În partea secundă, pentru ruși au înscris Dzyuba, Golovin și Cheryshev din nou. Echipa națională a Poloniei a obținut de asemenea calificarea la Campionatul European din 2020 după ce a învins pe teren propriu Macedonia de Nord, scor 2-0 (Frankowski 74' și Milik 80').
Ligue 1
Un jucător adus în vară, aproape de despărțirea de PSG! Cu cine ar putea semna după doar 6 luni
17/01/2022 LA 07:28

Belarus – Olanda 1-2

Naționala Olandei și-a consolidat duminică poziția în grupa C în deplasarea din Belarus. Olandezii s-au impus la Minsk cu 2-1, golurile din dreptul lor fiind înscrise de mijlocașul lui Liverpool, Giorginio Wijnaldum, în minutele 32 și 41. Pentru gazde a marcat Stanislav Dragun, în minutul 54. Wijnaldum a fost foarte aproape să reușească chiar hattrick-ul pe finalul meciului, însă faza creată a fost oprită de Gutor, portarul gazdelor.
În acest moment, Olanda este pe primul loc în clasamentul grupei C, cu 15 puncte. Pe locul secund este Germania. Olanda a câștigat ultimele cinci partide din cele șase disputate în preliminariile EURO 2020. Clasamentul grupei C este completat de Irlanda de Nord pe locul al treilea, Belarus, pe patru, și Estonia pe locul cinci, cu doar un punct.

Estonia – Germania 0-3

După o primă repriză în care germanii au avut de suferit prin prisma eliminării premature a lui Emre Can, în minutul 14, băieții lui Joachim Low au revenit de la vestiare mult mai montați, mai hotărâți, în fața unei naționale a Estoniei lipsite de strălucire. Mijlocașul lui Manchester City, Ilkay Gundogan, a înscris de două ori în repriza a doua, în minutele 52 și 58. În minutul 71, Germania a mai punctat o dată, prin Timo Werner.
Deși germanii sunt acum la egalitate de puncte cu Olanda, tot pe poziția secundă se situează pentru că se ia în considerare rezultatul direct, în alcătuirea clasamentului. În continuare, Germania va întâlni Belarus, miercuri, în timp ce Olanda se va duela cu Irlanda de Nord.