Cu Lars Olsen la timonă, fost campion european ca jucător cu Danemarca, Insulele Feroe a crescut mult. Din 2011 pe bancă, tehnicianul a reușit să creeze o formație compactă, care nu mai pierde decât foarte rar la scoruri "fluviu".
Foarte bine organizați, deși au în componență mulți jucători neprofesioniști, feroezii ne-au creat mari probleme aseară. Sigur, terenul artificial și frigul au fost alți adversari pentru tricolori, dar preț de aproape trei sferturi din meci am tremurat pentru victorie. Asta pentru că orice alt rezultat în afară de un succes ne-ar fi redus la minimum șansele de calificare la Euro 2020.

Feroe - România 0-3 | "I-am făcut să tremure 74 de minute"

Noi detalii despre negocierile pentru postul de selecționer! Care sunt cerințele Federației
18/01/2022 LA 03:18
Presa de la Torshavn a apreciat replica dată de favoriții lor, mai ales că probabil încă aveau în memorie scorurile reușite de Generația de Aur contra Insulelor Feroe (inclusiv un 7-0, în 1992). De această dată echilibrul a fost cuvântul de ordine pentru o bună bucată din meci, pe final băieții lui Olsen cedând fizic și permițându-ne să obținem o victorie mult mai clară decât ne-am fi așteptat cu un sfert de oră înainte de final.
"I-am făcut să tremure 74 de minute", titrează nordlysid.fo, care apoi adaugă: "România a fost per total echipa mai bună, dar Insulele Feroe a dat dovadă de un spirit de luptă impresionant. Adversarii nu și-au creat mari ocazii până în minutul 74, când au profitat de o breșă în apărarea noastră. După primirea golului, Feroe a căzut, iar diferența de scor e nedrept de mare. România a fost o formație mai bună, însă nu cu mult mai bună. Cel puțin nu până în ultimul sfert de oră".

Clasament grupa României

Au mai rămas de jucat din grupa României

• 15 octombrie 2019: Feroe – Malta, România – Norvegia, Suedia – Spania (ora 21:45)
  • 15 noiembrie 2019: Norvegia – Feroe, România – Suedia, Spania – Malta (ora 21:45)
  • 18 noiembrie 2019: Malta – Norvegia, Spania – România, Suedia – Feroe (ora 21:45)
Edi Iordănescu, în pole-position să preia naționala României: "Au fost mai multe contacte!"
13/01/2022 LA 19:34