Federația bulgară va mai avea de achitat încă 10.000 de euro din cauza fluierăturilor din timpul imnului oaspeților. De asemenea, în timpul următoarelor meciuri, pe stadion va trebui afișat un banner cu mesajul "NO TO RACISM". Nici Anglia nu a scăpat neamendată după ce suporterii oaspeți aflați pe stadionul din Sofia au huiduit imnul Bulgariei. 5000 de euro va avea de plătit naționala antrenată de Gareth Southgate.
După decizia luată de UEFA, Bulgaria va juca meciul de pe teren propriu împotriva Cehiei de pe 17 noiembrie fără spectatori.
Campionatul European UEFA
Prima reacție a lui Bukayo Saka după finala Euro 2020! "Nu e loc pentru rasism sau ură în fotbal!"
15/07/2021 LA 16:10
Partida dintre Bulgaria și Anglia a fost întreruptă de două ori în prima repriză din cauza scandărilor rasiste ale fanilor bulgari la adresa lui Marcus Rashford, Raheem Sterling și Tyrone Mings. Semnele naziste și obiectele aruncate în teren de unii dintre aceștia au reprezentat un alt motiv pentru care centralul a oprit meciul timp de câteva minute.
Pe teren, Anglia a câștigat în fața Bulgariei cu un categoric 6-0 după golurile lui Rashford, Barkley (2), Sterling (2) și Kane. Naționala antrenată de Gareth Southgate conduce grupa A de calificare și este cu un picior la EURO 2020.

Situația actuală din grupa A:

• 1. Anglia 15p
  • 2. Cehia 12p
  • 3. Kosovo 11p
  • 4. Muntenegru 3p
  • 5. Bulgaria 3p
Incredibil! Tatăl lui Maguire, rănit în haosul dinaintea finalei Euro! Dezvăluirile fotbalistului
14/07/2021 LA 11:03
UEFA deschide o anchetă disciplinară împotriva Angliei după evenimentele din finala Euro 2020
14/07/2021 LA 09:56