Norvegia - Spania 1-1

După o primă repriză echilibrată la Oslo, cu ocazii la ambele porți, Spania a deschis scorul imediat după pauză. Saul a șutat cu pământul de la marginea careului și l-a învins pe portarul Jarstein. Cu veteranii Sergio Ramos (33 ani) și Raul Albiol (34 ani) în centrul apărării, Spania a primit gol la ultima fază a meciului. Kepa a comis un fault în careu, iar King a transformat de la 11 metri. Norvegia a oprit seria de victorii pe linie a naționalei antrenate de Robert Moreno și a acumulat 10 puncte.
Pentru naționala antrenată de Lars Lagerback urmează deplasarea de pe Arena Națională, în compania României, una dintre contracandidatele la locul secund. Golul egalizator din prelungiri le-a dat planurile calificării peste cap spaniolilor, care sperau să obțină victoria în deplasarea de la Oslo și să stea liniștiți în meciurile rămase.
Ligue 1
PSG, aproape de a transfera un om de bază de la Real Madrid! De ce depinde mutarea
23/01/2022 LA 12:33
Partida din Norvegia a marcat și un nou record. Sergio Ramos a devenit jucătorul cu cele mai multe apariții în naționala Spaniei. 168 de meciuri a jucat Ramos pentru "Furia Roja" de-a lungul timpului, alături de care a câștigat trei trofee: EURO 2008, Cupa Mondială din 2010 și EURO 2012.

Malta - Suedia 0-4

Naționala Suediei s-a distrat în deplasarea de pe terenul Maltei. Nordicii au deschis scorul repede, prin Marcus Danielson, care a prins un șut excelent după o lovitură de colț (min 11). Larsson a dublat avantajul Suediei din penalty în minutul 58, apoi Agius și-a trimis mingea în proprie poartă și a făcut 0-3 pe tabelă (min 66). Asediul naționalei lui Janne Andersson a continuat, iar Larsson și-a trecut "dubla" în cont cu 20 de minute înainte de final, tot de la 11 metri.
După victoria fără emoții din Malta, suedezii au rămas pe poziția secundă și așteaptă vizita liderului Spania, în etapa următoare. Cinci puncte le despart pe cele două echipe clasate pe locurile care duc la turneul final.

Șansele României la calificare și situația grupei F

După rezultatele din această seară, situația grupei României a rămas neschimbată. Spania este în continuare lider, dar n-a reușit să bifeze a șaptea victorie consecutivă în aceste preliminarii. Suedia vine pe locul al doilea, cu un punct mai mult decât naționala noastră. Norvegia a înregistrat două egaluri în ultimele două partide și ocupă poziția a patra, cu zece puncte. Malta și Insulele Feroe încheie grupa F de calificare la EURO 2020, cu un total de 40 de goluri încasate.
Pentru a fi siguri de obiectivul calificării, juctătorii lui Cosmin Contra trebuie să câștige ambele meciuri de pe teren propriu, împotriva Norvegiei și Suediei.
România va primi marți vizita Norvegiei pe Arena Națională, sub privirile a 30.000 de copii anunțați în tribune. În cazul unei victorii, echipa antrenată de Cosmin Contra poate trece pe locul secund. Pentru acest lucru, Suedia ar trebui să piardă sau să termine la egalitate meciul de pe teren propriu, contra Spaniei.

Clasamentul grupei F, după șapte runde:

Iată programul complet al "tricolorilor":

România - Norvegia (marți, ora 21:45)
România - Suedia (15 noiembrie)
Spania - România (18 noiembrie)
Ligue 1
PSG ar fi dat lovitura care îl poate întoarce pe Mbappe din drum! Anunțul presei din Spania
20/01/2022 LA 06:24
Nicolae Stanciu îl vede pe un român peste Messi: "Clar pe primul loc!"
30/12/2021 LA 15:55