Dacă în primul meci, în deplasare cu Insulele Feroe, internaționalul de 24 de ani a intrat în minutul 69 al partidei, în locul lui Florinel Coman, și a înscris al doilea gol al victoriei "tricolorilor", scor 3-0, în întâlnirea de marți seară, 15 octombrie, contra Norvegiei, Mitriță a fost titular și a marcat din nou. Fostul jucător al Universității Craiovei a deschis tabela de marcaj pe Arena Națională, în minutul 62. Cu toate acestea, românii nu au reușit să câștige. Au fost egalați de nordici în minutul 90+2.
Alexandru Mitriță a fost urmărit nu doar de români, ci și de americani. Echipa sa de club, New York City, a postat pe Twitter un mesaj de susținere și de laudă la adresa jucătorului lor.
După gol, administratorii contului de Twitter au distribuit o postare a FRF și au scris "Another MitriGOL" (n.r. un alt GOL pentru Mitri).
Noi detalii despre negocierile pentru postul de selecționer! Care sunt cerințele Federației
18/01/2022 LA 03:18
Mitriță, care a debutat la echipa națională mare în martie 2018, a marcat de două ori sub tricolor în cele nouă meciuri jucate (trei în preliminariile pentru EURO 2020, trei în Liga Națiunilor și trei amicale).

Mitriţă a dus-o pe New York City pe primul loc

În MLS, cifrele lui Mitriţă sunt impresionante: a reuşit 12 goluri în 29 de partide. În penultima partidă dinainte de venirea la naţională, jucătorul de bandă a fost omul meciului, marcând un hat-trick superb pentru NYC în victoria cu Atlanta United, scor 4-1.
Graţie prestaţiilor românului, newyorkezii sunt lideri în Conferinţa de Est, cu 6 puncte peste ocupanta locului secund.
Edi Iordănescu, în pole-position să preia naționala României: "Au fost mai multe contacte!"
13/01/2022 LA 19:34