Mijlocașul lui Genk speră să se răzbune pe naționala Suediei pentru înfrângerea generației tatălui său din "sferturile" Campionatului Mondial din 1994. Ianis a vorbit și despre situația actuală de la club, unde n-a mai fost titular de șapte meciuri.
Sper să ne răzbunăm în fața Suediei pentru eliminarea din 1994. Sunt dezamăgit de situaţia de la club pentru că eram într-o formă bună, iar deodată nu am mai jucat. Sper să se schimbe situaţia după aceste meciuri de la naţională. Selecționerul va decide dacă voi juca în același timp cu Budescu, cu care consider că mă asemăn ca stil.
Calificările pentru Cupa Mondială UEFA
"Avem probleme de concentrare, ambiție și de mentalitate!" Reacția LPF după declarațiile lui Rădoi
09/09/2021 LA 17:29

Rădoi: "Ianis are nevoie de minute!"

Mirel Rădoi a vorbit despre forma actuală a lui Ianis, care n-a mai prins primul 11 la Genk. Selecționerul României U21 consideră că mijlocașul are nevoie de minute ca să-și arate calitățile:
Cred că în momentul de față lui Ianis îi lipsesc minutele. Este un jucător care are nevoie de minute ca să aibă evoluții bune. Dacă apelezi la el pentru 10-12 minute este greu să-ți aducă un plus și să aibă continuitate. Este greu să-i dau eu un sfat. Cred că cel mai ușor ar fi să-l primască de la tatăl său.
România are nevoie să scoată minim patru puncte din ultimele două meciuri din preliminariile EURO 2020, împotriva Suediei și Spaniei. Naționala antrenată de Cosmin Contra se află pe locul trei în grupa F, cu un singur punct în spatele adversarei de vineri.
Macedonia de Nord - România 0-0 | 7 puncte în 7 zile. Naționala nu ia gol, dar este criticată
09/09/2021 LA 08:14
Rădoi, optimist înainte de duelul cu Macedonia de Nord! "Avem speranțe la locul 2!"
07/09/2021 LA 16:44