Ilie Dumitrescu și Florin Prunea știu unde a greșit Edi Iordănescu în meciul cu Belarus! "Foarte târziu și anapoda"

Bianca Dumitru

Publicat 13/10/2023 la 09:33 GMT+3

România a obținut doar o remiză aseară, în deplasarea de la Budapesta, contra reprezentativei Belarusului, meci contând pentru preliminariile EURO 2024. La finalul partidei, Ilie Dumitrescu și Florin Prunea au vorbit despre motivele pentru care "tricolorii" nu au reușit să câștige.

Edi Iordănescu

Echipa națională de fotbal a României a obținut doar un rezultat de egalitate aseară, scor 0-0, la Budapesta, în meciul cu Belarus contând pentru a 7-a etapă din preliminariile EURO 2024.
"Tricolorii" au controlat jocul în majoritatea momentelor, dar nu au putut marca, ratând șansa să urce provizoriu pe primul loc al grupei I, iar egalul nu ne ajută foarte mult în calculele calificării.
După meci, Ilie Dumitrescu și Florin Prunea au comentat prestațiile fotbaliștilor lui Edi Iordănescu, încercând să explice motivele pentru care România nu a reușit să înscrie niciun gol la Budapesta.
Ili Dumitrescu a punctat că selecționerul a făcut schimbări greșite, neavând curajul de a trimite pe teren jucători ofensivi, care să poată să-și pună amprenta în atac.
"În prima repriză, am avut situații de gol. Situația lui Stanciu, foarte mare ocazie, aia e ocazie mare. Prima repriză a fost bună. Cred că pe fondul ăsta, în care au fost spațiile mai mari. În repriza a doua, adversarul schimbă în 5-3-2.
Edi Iordănescu a mutat în minutul 61, dar a mutat post pe post. Cred că aici trebuia să riște. A riscat din minutul 72. Din minutul 61 trebuia să facă lucrul ăsta. Mutarea ofensivă a venit în minutul 77, Screciu cu Olaru. Foarte târziu au fost acele mutări ofensive.
Am suferit mult în ultimii 20 de metri. Chiar dacă am avut posesie, am controlat jocul, dar am suferit în ultimii 20 de metri. Nu am avut un aport bun al fundașilor laterali, Rațiu și Bancu nu au fost într-o seară foarte bună.
Din minutul 70, am simțit că e foarte greu să marcăm. Am văzut presiune, am văzut foarte multe greșeli. Alibec a fost extrem de activ, chiar dacă nu a avut reușite. În ultimii 20 de metri, echipa noastră nu a avut acea luciditate. Nu am avut ultima pasă. Singurul șut pe poartă în repriza a doua a fost al lui Răzvan Marin.
Cei care au intrat de pe bancă au încercat, au vrut, dar după ce nu au avut două-trei reușite au început să greșească ușor. Hagi, Moruțan, Olaru, Munteanu, Mihăilă n-au adus un plus de tonus.
Au fost câteva acțiuni în care Moruțan a creat dezechilibru, dar fără consistență. Nu vorbim despre o situație clară de gol în repriza a doua. După un început bun, nici Moruțan nu s-a mai ridicat la un nivel bun", a declarat Ilie Dumitrescu, la DigiSport.
La rândul său, Florin Prunea a vorbit tot despre înlocuirile făcute de Edi Iordănescu, spunând că nu înțelege de ce au fost scoși de pe teren ambii atacanți ai României.
"Noi am avut un singur șut pe poartă în repriza a doua împotriva celei mai slabe echipe din grupă, că e mai slabă decât Andorra. Dacă ei au trei fundași centrali, noi cum să schimbăm amândoi atacanții, și Alibec, și Drăguș?
Cei de pe bancă nu au adus nimic. Zero! Schimbările au fost făcute foarte târziu și anapoda. Să schimbi amândoi atacanții mi se pare prea mult, împotriva unui adversar foarte slab", a spus Florin Prunea.

ATACANȚI: Denis Alibec (Muaither | Qatar, 33/4), Denis Drăguș (Gaziantep | Turcia, 5/2), Daniel Bîrligea (CFR Cluj, 0/0), Louis Munteanu (Farul Constanța, 0/0).

PROGRAMUL ROMÂNIEI ÎN PRELIMINARIILE EURO 2024

Etapa 8 (15 octombrie 2023):
  • ora 19:00 | Elveția – Belarus
  • ora 21:45 | ROMÂNIA – Andorra, Kosovo – Israel (amânat)
Etapa 9 (18 noiembrie 2023):
  • ora 18:00 | Belarus – Andorra
  • ora 20:45 | Israel – ROMÂNIA, Elveția – Kosovo
Etapa 10 (21 noiembrie 2023):
  • ora 20:45 | ROMÂNIA – Elveția, Andorra – Israel, Kosovo – Belarus
Meciurile României din preliminariile Campionatului European 2024 vor fi transmise în format LIVE TEXT pe Eurosport.ro și pe aplicația Eurosport, care poate fi descărcată din App Store sau Magazin Play.