Barcelona a început noul sezon de Champions League într-o manieră nefericită. Catalanii au pierdut primele două meciuri din faza grupelor, fiind învinși cu același scor, 3-0, de Bayern Munchen și Benfica.
Miercuri seară, Ansu Fati, revenit după o accidentare care l-a ținut departe de teren pentru circa 10 luni, a debutat în actuala stagiune a celei mai importante competiții intercluburi de pe continent. Tânărul fotbalist a marcat la Lisabona prima sa prezență în tricoul cu numărul 10 al Barcelonei în Champions League.
Fati nu a scăpat, însă, de ironii. Trimis pe teren în minutul 68, în locul lui Luuk de Jong, spaniolul nu a reușit să-și pună amprenta pe jocul echipei sale. Mai mult, în prelungirile partidei, Ansu Fati a pierdut un duel cu Nicolas Otamendi în careu. Fundașul argentinian al Benficăi l-a ironizat apoi pe decarul catalanilor.
"Ronaldo nu e nici măcar în top 5!" Starul lui United, făcut praf de un fost atacant de la Real
ACUM 4 MINUTE
Otamendi a fost surprins de camerele video în timp ce îl întreba ironic pe tânărul fotbalist: 'tu cine ești?' Imaginile s-au viralizat pe rețelele de socializare, fanii Barcelonei dându-și cu părerea despre faptul că Ansu Fati a preluat tricoul cu numărul 10 după plecarea lui Lionel Messi la PSG.

Ansu Fati a revenit cu gol la Barcelona

Ansu Fati a revenit pe teren în tricoul cu numărul 10 al Barcelonei după o pauză de 10 luni cauzată de o accidentare, fiind trimis pe teren în minutul 81 al partidei cu Levante. El a stabilit scorul final al meciului din La Liga, 3-0, înscriind în prelungiri.
Imediat după ce a marcat, Ansu Fati a fost luat în brațe de coechipierii săi, bucuroși de revenirea noului decar al Barcelonei. După ce a fost lăsat jos, puștiul a alergat la marginea terenului pentru a-l îmbrățișa pe unul dintre oamenii care au avut o contribuție importantă în procesul său de recuperare.
Este vorba despre Luis Til, fost doctor în Monaco, angajat în echipa medicală a catalanilor, care i-a fost alături în ultimele 10 luni, ajutându-l să se refacă și să poată juca din nou fotbal.
Marile cluburi europene vor să-i dea lovitura Barcelonei! Ce echipă i-a făcut deja o ofertă lui Fati
Tot mai multe voci vor ca Balonul de Aur 2021 să nu ajungă la Messi! Cine e favoritul lui Ferguson