UPDATE / S-au încheiat toate meciurile din preliminariile Cupei Mondiale din 2022, programate în Europa în această seară.
Franța a obținut cea mai clară victorie de astăzi, trecând cu 7-0 de Kazakhstan și asigurându-și calificarea directă la turneul final din Qatar. Mbappe, cu 4 goluri, Benzema, care a reușit o dublă, Rabiot și Griezmann au fost marcatorii de la Paris.
Balonul de Aur 2021 | Messi, pentru a 7-a oară cel mai bun fotbalist al lumii! Toții laureații serii
ACUM 7 ORE
În această seară, și Belgia a obținut biletele pentru Campionatul Mondial din 2022, învingând-o cu scorul de 3-1 pe Estonia, grație golurilor marcate de Benteke, Carrasco și Hazard.
Olanda a fost și ea aproape de a se asigura de prezența la turneul final din Qatar fără a mai trece prin emoțiile barajului, după o dublă a lui Depay, însă Muntenegru a egalat în mai puțin de 5 minute, stabilind scorul final, 2-2. Olandezii sunt lideri în grupa G, cu 20 de puncte, dar au un avans de doar două puncte în fața reprezentativelor Turciei și Norvegiei, care ocupă pozițiile 2 și 3. În ultimul meci din preliminarii, Olanda va primi marți vizita nordicilor, de la ora 21:45.
În celălalt meci al serii, Țara Galilor a trecut cu 5-1 de Belarus, ocupând în acest moment locul 2 în grupa E, cu 14 puncte. Următoarea partidă a galezilor este programată marți, în compania liderului grupei, Belgia, de la ora 21:45.
  • Țara Galilor 4-0 Belarus

UPDATE / Spectacol total la Paris! Franța conduce, după primele 45 de minute, cu scorul de 3-0. Mbappe a reușit un hat-trick în poarta Kazakhstanului, înscriind toate cele trei goluri în doar 25 de minute, din pasele lui Karim Benzema și Kingsley Coman.
Belgia și Olanda intră la cabine cu avantaj minim pe tabelă, având 1-0 în fața Estoniei, respectiv a reprezentativei statului Muntenegru, în timp ce Țara Galilor a înscris de două ori în fața Belarusului în prima repriză a meciului din această seară.

UPDATE / Norvegia s-a chinuit în această seară cu Letonia, nereușind să obțină victoria care i-ar fi asigurat pe nordici de locul 2 al grupei G înaintea ultimului meci din preliminarii, cel cu Olanda.
Turcia s-a impus, în schimb, cu 6-0 în fața reprezentativei statului Gibraltar și a urcat pe loc de baraj, fiind la egalitate de puncte cu Norvegia.
În celălalt meci deja disputat astăzi, Finlanda a învins-o cu 3-1 pe Bosnia și Herțegovina, fiind acum pe locul 2 în grupa D.

În această seară se dispută ultimele meciuri din penultima etapă a preliminariilor Cupei Mondiale din 2022. Printre protagonistele acestei zile se află Franța, Olanda și Belgia, care nu au misiuni foarte grele.
Echipa lui Kylian Mbappe și Karim Benzema, care este lider în grupa D, cu 12 puncte, va înfrunta Kazakhstan, care ocupă ultimul loc al clasamentului, cu 3 puncte, neavând nicio victorie în această campanie de calificare.
Belgia lui Hazard și Courtois, care conduce în clasamentul grupei E, cu 16 puncte, va primi vizita Estoniei, care este penultima, cu 4 puncte, în timp ce Olanda, liderul grupei G, cu 19 puncte, va juca pe terenul celor din Muntenegru, care sunt pe locul 4, cu 11 puncte.