Veste teribilă pentru România înaintea barajului cu Turcia! Cum arată cotele pentru calificarea la CM 2026

România nu a avut prea mult noroc la tragerea la sorți a adversarelor de la barajul de calificare la Campionatul Mondial din 2026, "tricolorii" urmând a întâlni Turcia în semifinală, în deplasare. Cu mai puțin de 3 luni înaintea partidei, casele de pariuri au anunțat cotele la calificare, iar echipa lui Mircea Lucescu este cotată cu șanse minime să ajungă la turneul final.

Alex Ferguson: "Am învins Bayern și Real cu Aberdeen"

Sursa video: Eurosport

România a terminat abia pe locul 3 în grupa preliminară pentru Campionatul Mondial din Statele Unite, Canada și Mexic, dar mai are o șansă de a ajunge la turneul final, prin intermediul barajului programat în martie 2026.
"Tricolorii" au ajuns la baraj prin intermediul Ligii Națiunilor, dar norocul pe care l-am avut în ultimii ani ne-a părăsit, iar sorții nu au mai fost de partea noastră și ne-au scos în față Turcia, în semifinale, un adversar care pare să aibă o nouă "generație de aur".
Cu mai puțin de 3 luni înaintea partidei de la Istanbul, casele de pariuri au anunțat cotele pentru calificarea la turneul final, iar echipa lui Mircea Lucescu a primit o veste teribilă, fiind văzută cu șanse minime de a-și adjudeca biletele pentru CM 2026.
În semifinala cu Turcia, echipa lui Vincenzo Montella este favorită, având o cotă de 1,6, în timp ce România este cotată cu 5,8 pentru o victorie. Dacă privim, însă, și cele două posibile adversare din finală, vestea este și mai proastă.
"Tricolorii" sunt cotați cu cea mai mică șansă de a ajunge la turneul final, având o cotă de 9. Turcii sunt marii favoriți ai barajului C, cu o cotă de 1,9, în timp ce Slovacia este cotată cu 3, iar Kosovo cu 7.

Turcii se văd deja în SUA, înaintea barajului cu România

La începutul lunii decembrie, după ce România și Turcia au aflat în ce grupă ar putea juca dacă ar obține calificarea la turneul final de anul viitor, fiind repartizate în grupa D, alături de SUA, Australia și Paraguay, turcii au comentat ce urmează pentru echipa lor.
Oficialii viitoarei adversare a "tricolorilor" au avut păreri împărțite cu privire la baraj. Președintele Federației, Ibrahim Haciosmanoglu, a ignorat faptul că Turcia va juca și la baraj și s-a arătat încântat de șansa pe care au avut-o în momentul în care s-au stabilit grupele de la turneul final.
"Este una dintre cele mai bune trageri la sorți posibile. Australia, Paraguay și Statele Unite. Desigur, va fi minunat să începem cu Statele Unite. Cred că băieții noștri vor fi în fruntea grupei. După ce ne calificăm, este esențial să fim în fruntea grupei. Jucătorii vor realiza acest lucru", a declarat reprezentantul forului național.
În schimb, selecționerul Turciei, Vincenzo Montella, a dat de înțeles că are o atitudine mai precaută și că ia lucrurile pas cu pas, gândindu-se în primă fază la meciul cu România din martie. Antrenorul a spus că, în acest moment, se concentrează asupra partidei cu "tricolorii", anunțând că principalul său obiectiv este calificarea la turneul final, care ar fi prima după 24 de ani.
Turcia - România se va juca pe 26 martie, în semifinalele barajului pentru Campionatul Mondial, la Istanbul. În cazul în care "tricolorii" se impun, vor da piept cu învingătoarea din meciul Slovacia - Kosovo, în finală (31 martie), tot în deplasare.
Interviul-eveniment cu legendarul Sir Alex Ferguson, cel mai titrat antrenor din istoria Premier League, va fi difuzat duminică, de la ora 16.45, pe Eurosport 1. Sâmbătă, de la ora 18.15, tot pe Eurosport 1, Joe Cole și Peter Crouch învață tainele futsalului de la un fotbalist de Premier League care a reprezentat Anglia la futsal. Edițiile vor fi disponibile și pe HBO Max.
Alătură-te celor Mai mult de 3 milioane de utilizatori în app
Fii la curent cu cele mai noi știri, rezultate și sporturi în direct
Descarcă
Distribuie acest articol
Meciuri asemănătoare
Promo
Promo