Eurosport

Campionatul European U19 | România a debutat cu un egal în preliminarii. Urmează meciul cu Spania

09/10/2019 la 16:12Actualizare 09/10/2019 la 16:21

România a debutat cu un egal în preliminariile Campionatului European U19 și se pregătește pentru meciul următor, împotriva campioanei en-titre Spania. România U19 a remizat cu Serbia U19 (1-1), după ce naționala noastră a ratat o lovitură de la 11 metri.

Pe stadionul clubului "Cukaricki" din Belgrad, sârbii au deschis scorul în minutul 31, prin Lazar Pavlovic. David Miculescu a egalat după pauză pentru naționala antrenată de Laurențiu Roșu (min 48) și putea aduce victoria în minutul 84 pentru "tricolori", dar a ratat lovitura de la 11 metri.

Naționala noastră de tineret se află în grupă cu Serbia, Spania și Lituania. Spania este campioana en-titre a Campionatului European U19, cu care juniorii României se vor întâlni în premieră vineri (11 octombrie). Spania conduce grupa, după ce a trecut cu 2-0 de Lituania. Golurile ibericilor au fost marcate de cei doi jucători de la Real Madrid U19, Miguel Gutierrez și Pablo Ramon.

România U19 nu s-a mai calificat la turneul final al Campionatul European din 2011. La acea vreme, naționala noastră termina pe ultimul loc, într-o grupă cu Grecia, Irlanda și Cehia. Printre jucătorii convocați se numărau Nicolae Stanciu, Romario Benzar și Andrei Peteleu.

Romania U19 - Serbia U19

Programul complet al României U19:

• România - Serbia 1-1
  • România - Spania (11 octombrie)
  • România - Lituania (14 octombrie)

La naționala U19 pot fi convocați jucători născuți după 1 ianuarie 2001. Iată lotul complet al României pentru turneul de calificare din Serbia:

• Portari: Răzvan Ducan (FC Argeș), Szilard Gyenge (Csikszereda Miercurea Ciuc)
  • Fundași: Alexandru Sîrbu (Dunărea Călărași), Tudor Telcean (Universitatea Cluj), Gabriele Boloca (Bologna), Andreas Dumitrescu (FC Lugano), Radu Drăgușin (Juventus Torino), Marius Savu (ACS Vedița Coloneşti)
  • Mijlocași: Darius Ghindoveanu (MSV Duisburg), Salvatore Marrone (Dunărea Călărași), Aurel June (ACS Foresta Suceava), Cristian Dumitru (ACS Academica Clinceni), Alexandru Negrean (Viitorul Pandurii Târgu Jiu), David Miculescu (UTA Arad), Călin Popescu (ASU Poli Timișoara), Damian Isac (UTA Arad), Loren Niță (Hermannstadt)
  • Atacanți: Luis Nițu (Universitatea Craiova), Leonard Mitruscsak (Plimob Sighetu Marmației), Louis Munteanu (Viitorul Constanța)