Ce a fost și ce a ajuns! Incredibul cu ce echipă ar putea semna Eden Hazard în această vară

Eden Hazard s-a despărțit de Real Madrid, deși mai avea un an de contract, și deocamdată nu s-a hotărât dacă își va continua sau nu cariera. Conform francezilor de la L'Equipe, belgianul ia în calcul să revină în țara natală, la RWD Molenbeek, o formație nou promovată în prima ligă, la care joacă și unul dintre frații săi, Kylian.

Eden Hazard

Credit imagine: AFP

Eden Hazard a fost unul dintre cei mai buni fotbaliști din lume în perioada în care a jucat la Chelsea (2012-2019), dar cariera sa a luat-o la vale în momentul în care a semnat cu Real Madrid. Acum 4 ani, belgianul ajungea cu surle și trâmbițe pe Bernabeu, în schimbul a 115 milioane de €, și era văzut ca înlocuitorul perfect pentru Cristiano Ronaldo, care tocmai plecare la Juventus.
Cel mai scump transfer din istoria clubului madrilen s-a dovedit a fi și cel mai ratat. Chinuit de accidentări, Hazard nu s-a ridicat în niciun moment la nivelul așteptărilor și în această vară a acceptat rezilierea, chiar dacă mai avea un an de contrac cu "galacticii".

Eden Hazard ar putea semna cu o nou-promovată din Belgia

Ajuns la 32 de ani, Hazard nu s-a pronunțat deocamdată asupra viitorului său, iar presa internațională a scris că ar putea chiar alege varianta retragerii, dacă nu va primi o ofertă substanșială din punct de vedere financiar. Prestațiile sale din ultimii ani le ține departe chiar și pe cluburile bogate din Arabia Saudită sau MLS, care vor jucători cu nume, dar care să fie încă la un nivel optim de performanță.
În aceste condiții, opțiunile lui Hazard sunt restrânse, iar presa din Franța scrie că atacantul lateral ar putea surprinde pe toată lumea cu alegerea sa. Conform L'Equipe, Hazard ar putea semna cu RWD Molenbeek, formație care tocmai a promovat în prima ligă din Belgia. Unul dintre lucrurile care l-ar determina să meargă la micuța formație din țara natală este că fratele său mai mic, Kylian, joacă acolo.
În această seară, Belgia va juca acasă cu Austria, în preliminariile EURO 2024, iar Hazard va fi prezent la partidă pentru a primi ovațiile fanilor pentru aportul său la echipa națională. Acesta și-a anunțat retragerea de la prima reprezentativă imediat după Campionatul Mondial din Qatar, unde Belgia a dezamăgit crunt, nereușind să treacă de faza grupelor. Hazard a îmbrăcat de 126 de ori tricoul "dracilor roșii", marcând 33 de goluri.
Dacă va semna în cele din urmă cu Molembeek, Hazard va juca în premieră în campionatul Belgiei. Acesta a început fotbalul la Tubize, dar a plecat la o vârstă fragedă la Lille, unde a evoluat la echipele de juniori și tineret înainte de a debuta la echipa mare, în 2008.
Alătură-te celor Mai mult de 3 milioane de utilizatori în app
Fii la curent cu cele mai noi știri, rezultate și sporturi în direct
Descarcă
Distribuie acest articol
Promo
Promo