Cea mai rapidă eliminare din istorie a venit în campionatul Braziliei. Ce s-a întâmplat
Publicat 28/10/2024 la 15:04 GMT+2
Rafael Silva, atacantul echipei Cruzeiro Belo Horizonte, a fost eliminat după doar trei secunde de joc în meciul cu Athletico Paranaense, disputat sâmbătă în campionatul de fotbal al Braziliei, informează cotidianul sportiv L'Equipe.
Rafa Silva
Credit imagine: Getty Images
Jucătorul lui Cruzeiro a primit cartonaşul roşu direct după o lovitură cu cotul aplicată unui adversar, imediat după fluierul de start, gestul său fiind sancţionat imediat de către arbitru.
Această eliminare, una dintre cele mai rapide din istoria campionatului brazilian, a afectat considerabil echipa sa, care a pierdut la scor de forfait partida respectivă (0-3), contând pentru etapa a 31-a a primei ligii braziliene.
Clubul Cruzeiro a condamnat atitudinea jucătorului său, directorul sportiv Alexandre Mattos afirmând că gestul lui Rafael Silva este "inacceptabil", iar jucătorul va primi o amendă usturătoare. "Clubul nostru cere un profesionalism impecabil, iar această atitudine contravine valorilor noastre", a spus Mattos în cursul unei conferinţe de presă.
Rafael Silva a postat ulterior un mesaj Instagram, în care le-a cerut scuze suporterilor şi clubului său. "Aş dori să le cer scuze tuturor suporterilor lui Cruzeiro, colegilor mei şi staffului. Ştiu că am făcut o greşeală şi am compromis echipa în acest meci", a scris atacantul, explicând că şi-a dorit doar să joace cât mai bine la revenirea sa în competiţie după o convalescenţă de trei luni.
Sursă: AGERPRES
Subiecte asemănătoare
Promo
Promo