CFR Cluj a început excelent noul sezon din Europa League, în fața a 12.000 de suporteri bulgari care au creat o atmosferă superbă în tribune, exact ca înainte de pandemie. Trupa lui Dan Petrescu s-a văzut înghesuită în propriul careu în debutul meciului. ȚSKA a început cu mult curaj partida și a trecut de 3 ori pe lângă deschiderea scorului, în primele 10 minute. În toate rândurile, Cristi Bălgrădean a intervenit excelent.
Yomov a fost cel mai periculos jucător al bulgarilor, iar Dan Petrescu l-a remarcat, însă atacantul de 23 de ani a declarat că vicecampioana Bulgariei a fost echipa mai bună și doar ghinionul a făcut ca CFR Cluj să plece cu toate cele trei puncte de pe stadionul Vasil Levski din Sofia, în ciuda dublei reușite de băieții lui Petrescu în deplasarea de la Sofia.

Yomov contest victoria lui CFR Cluj în Sofia

CFR Cluj, prima victorie după revenirea lui Petrescu! O fază fixă a decis derby-ul cu CSU Craiova
20/09/2021 LA 19:53
"Clujul ne-a păcălit. Am avut ghinion. Am fost echipa mai bună pe teren, în prima repriză am controlat complet jocul și am avut ocazii, dar am avut ghinion. Rigiditate nu cred că a existat. Judecând după prima repriză, pot spune că am jucat destul de liber. Vreau să mulțumesc publicului uimitor. Am primit un gol ușor, despre al doilea nu vreau să comentez, dar a fost un penalty foarte ușor acordat.
Mai sunt multe meciuri până la final și avem mari șanse să ne calificăm. Ne jucăm șansa, ne urmărim obiectivul. Există un aspect pozitiv și acela este că CSKA joacă în grupele de Europa League. Vom face tot posibilul pentru a aduna numărul maxim de puncte până la finalul grupei. Suntem pregătiți de cupele europene", a declarat Georgi Yomov, citat de sportal.bg.

CFR Cluj, pe primul loc în grupa A din Europa League

În celălalt meci al grupei, AS Roma s-a impus pe terenul lui Young Boys, scor 2-1. Italienii au fost conduși cu 0-1 la pauză, dar au reușit să revină în cele din urmă pe tabelă. Nsame a deschis scorul pentru elvețieni în minutul 14, din penalty. Peres a restabilit egalitatea în minutul 69, iar Kumbulla a înscris pentru 2-1 în minutul 74. În urma rezultatelor din prima rundă, CFR Cluj a urcat pe primul loc în grupa A.
Clasamentul grupei A din Europa League:
  • 1. CFR Cluj 3p
  • 2. AS Roma 3p
  • 3. Young Boys 0p
  • 4. ȚSKA Sofia 0p
E deja Dan Petrescu la "cuțite" cu oficialii CFR-ului? "Nu știu cine e, nu l-am adus eu"
20/09/2021 LA 09:47
Lovitură pentru Dan Petrescu! Un jucător important de la CFR Cluj, OUT de la meciul cu Craiova
19/09/2021 LA 10:35