Campioana României, CFR Cluj, a anunțat azi al doilea transfer al verii. Ardelenii l-au adus în Gruia pe atacantul slovac Jakub Vojtus, în vârstă de 26 de ani. Vojtus este al doilea vârf pe care CFR îl aduce în această vară, după croatul Gabriel Debeljuh (23 de ani). Acesta a fost transferat de la Hermannstadt, în schimbul sumei de 250.000 de euro. CFR Cluj este al treilea club din România pentru care evoluează Vojtus, după Universitatea Cluj și Academica Clinceni. Vojtus a mai jucat la Zilina, NK Zagreb, Olhanense, Spartak Trnava, Legnica şi GKS Tychy.
"Bun venit, Jakub Vojtus! Clubul CFR 1907 Cluj anunță cel de-al doilea transfer al acestei veri! Atacantul Jakub Vojtus a semnat cu echipa noastră. În sezonul precedent, fotbalistul slovac a evoluat la Academica Clinceni, echipă pentru care a marcat 9 goluri. Îi urăm bun venit în Familia CFR-istă și cât mai multe realizări în tricoul alb-vișiniu!", a fost anunțul clujenilor.

CFR Cluj, eliminată din UEFA Champions League de Dinamo Zagreb

Alibec i-a transmis un mesaj lui Dan Petrescu. Anunțul tehnicianului de la CFR
IERI LA 15:59
CFR Cluj a fost eliminată de Dinamo Zagreb, scor 2-2 (5-6 la penalty-uri), în turul 2 preliminar al UEFA Champions League. Campioana României va continua în Europa League.În minutul 14, Gojak a deschis scorul, după o respingere în faţă al lui Bălgrădean. În minutul 51, Ciprian Deac a ratat un penalti acordat după un fault asupra lui Debeljuh. Jucătorul care l-a faultat pe Debeljiuh, Teophile-Catherine, a fost eliminat.
În minutul 64, Pereira a egalat pentru CFR Cluj cu un şut din afara careului. În minutul 78, croaţii au preluat din nou conducerea, după ce Kastrati a împins în poartă o minge respinsă de Bălgrădean. În minutul 90+3, CFR a egalat prin Debeljuh, care a înscris după o pasă senzaţională al lui Rondon. La loviturile de departajare, pentru CFR au marcat Vincius, Djokovici, Rondon, Susic, Deac şi au ratat Golofca şi Boli. Pentru Dinamo Zagreb au punctat Petkovic, Leovac, Ademi, Stojanovic, Dilaver, Gvardiol şi a ratat Gojak.