CFR Cluj, aproape de grupele Europa League. Victorie tipică pentru echipa lui Dan Petrescu în Suedia

Actualizat 24/09/2020 la 22:28 GMT+3

CFR Cluj a trecut cu 1-0 de Djurgarden și mai are un singur pas de făcut pentru a ajunge pentru a 2-a oară consecutiv în grupele Europa League. Sigurul gol al meciului a fost marcat de Vinicius în minutul 55. În play-off, ardelenii vor juca cu o altă echipă scandinavă, Kups Kuopio din Finlanda.

CFR Cluj, în Europa League

CFR Cluj își continuă aventura europeană și are șanse foarte mari de a intra din nou în grupele Europa League. Echipa lui Dan Petrescu a făcut un meci tactic aproape perfect și chiar dacă în prima repriză gazdele au avut câteva momente în care au dominat, în repriza secundă experiența și-a spus cuvântul.
În prima parte CFR a început mai bine, dar ușor-ușor suedezii au echilibrat partida și chiar au avut o șansă bună de a deschide scorul în minutul 33, dar Bălgrădean a avut o intervenție salvatoare la Kack. În ultimul minut al primei reprize, clujenii au beneficiat de o lovitură liberă dintr-o poziție excelentă, dar Deac a șutat modest și astfel la pauză s-a intrat fără ca tabela să se fi modificat.
După pauză, jocul s-a desfășurat după aceleași coordonate, CFR arătând că este echipa mai matură. În minutul 55, Ciprian Deac a executat foarte bine o lovitură liberă, iar Vinicius a plasat perfect cu capul, reușind să deschidă scorul. După marcarea golului, CFR a controlat în totalitate jocul și nu a oferit adversarului nici o oprtunitate de a se apropia periculos de poarta lui Bălgrădean. În minutul 75, Rondon piutea face 2-0, dar șutul său extrem de puternic din interiorul careului s-a dus în transversală.
În ultimele 10 minute, clujenii au avut câteva emoții, dar Bălgrădean a fost imperial la șutul deviat al lui Kallstrom din minutul 82. S-a terminat 1-0 și CFR Cluj s-a calificat în Play-off-ul Europa League.

CFR Cluj-KuPS Kuopio, în play-off-ul Europa League

Pentru a ajunge în grupe, echipa lui Dan Petrescu trebuie să treacă de finalndezii de la KuPS Kuopio, care au învins cu 2-0 formația lituaniană FK Suduva. Pe drumul către playoff, finlandezii au mai trecut de Slovan Bratislava, scor 2-1 (după loviturile de departajare). Inițial, KuPS a jucat în preliminariile UEFA Champions League, însă a fost eliminată de Molde, scor 0-5.
Adversarul din play-off este mult mai modest decât Djurgarden, ținând cont de ce înseamnă fotbalul finlandez la nivel de echipe de club, iar faptul că meciul se va juca în Gruia o face pe CFR mare favorită.
Partida din play-off va avea loc într-o singură manșă, joi, 1 octombrie, iar dacă va obține calificarea, campioana României își va afla adversarii din grupe a 2-a zi.