Oltenii au început meciul mai bine și chiar au avut un gol anulat în prima parte a meciului, însă ocaziile nu au fost numeroase. În minutul 22, Ștefan Baiaram l-a învins pe Figueiredo cu o lovitură de cap, dar arbitrul a anulat reușita jucătorului lui Reghecampf pe seama unui offside. În partea a doua, CSU Craiova a deschis scorul în minutul 63 prin mijlocașul francez, Lyes Houri, după un șut superb de la 25 de metri distanță.
Luni, CFR Cluj și CSU Craiova s-au duelat în etapa a 9-a din Liga 1. Atunci, ardelenii s-au impus cu scorul de 1-0 grație golului marcat de Burcă în minutul 20. Acum, oltenii lui Reghecampf au reușit să-și ia revanșa și să elimine campioana României din Cupă încă din faza "16-imilor" de finală.
Pentru CSU Craiova urmează meciul cu Dinamo în Liga 1, în etapa cu numărul 10, iar mai apoi derby-ul cu U Craiova 1948, pe 3 octombrie. Echipa lui Reghecampf se află pe locul 9 în Liga 1, cu 13 puncte după 9 etape parcurse. De partea cealaltă, CFR Cluj urmează să se dueleze cu UTA Arad în Liga 1, iar mai poi duelul din Conference LEague cu Randers. Trupa lui Dan Petrescu e lider în Liga 1, cu 24 de puncte după 9 etape parcurse.
Basarab Panduru revine în fotbalul românesc pentru a pune umărul la câștigarea titlului