CFR, eliminată din Cupa României! Rezultatele de azi + Toate echipele calificate până acum în optimi

Publicat 29/11/2020 la 23:16 GMT+2

CFR Cluj a fost eliminată din Cupa României de Poli Iași. Formația moldoveană s-a impus cu 1-0, grație golului marcat de Calcan. Meciul s-a jucat în Gruia, deși Poli Iași a fost gazda partidei.

Poli Iași - CFR Cluj 1-0

Cu un prim "11" alcătuit din mulți jucători care au prins puține minute în ultima vreme, CFR a avut prima ocazie a partidei, în minutul 3. Chipciu a intrat în careu și a căzut după un duel cu Angiulli. Arbitrul a considerat că atacantul CFR-ului a simulat și i-a acordat cartonaș galben.
CFR a continuat să pună presiune la poarta lui Poli Iași, când Latovlevici a centrat periculos în careu. Ciobotariu n-a reușit însă să trimită mingea în plasă. Costache și-a încercat și el norocul cu un șut din afara careului, dar portarul Iașiului a reținut fără probleme.
După o primă repriză în care jucătorii lui Daniel Pancu n-au contat pe faza ofensivă, aceștia au început să pună pericol poarta CFR-ului încă din debutul părții a doua. Platini a semnat prima mare ocazie a gazdelor în minutul 47, când a șutat la colțul scurt. Sandomierski a intervenit și a menținut scorul pe tabelă.

CFR Cluj, eliminată din Cupa României de Poli Iași

Campioana României a oferit imediat replica, printr-un șut expediat de Carnat pe lângă poartă. Chipciu s-a aflat foarte aproape să deschidă scorul în minutul 60, dar șutul său din lovitură liberă a șters bara.
Poli Iași a dat lovitura în minutul 64. Calcan a marcat un super-gol de la marginea careului, cu un șut violent expediat în vinclul porții, la care Sandomierski a fost spectator.
Trupa lui Pancu putea să-și dubleze avantajul un minut mai târziu, dar Sandomierski a reușit o paradă minunată și a respins șutul lui Popadiuc. CFR a încercat din răsputeri să egaleze, însă norocul a fost de partea Iașiului. Mai întâi Susic a trimis pe lângă poartă cu capul, apoi Păun a lovit bara transversală.
S-a încheiat 1-0 pentru Poli Iași, care avansează în faza optimilor Cupei României.