CFR merge în turul 2 în Champions League, după un gol marcat de Chipciu, în minutul 118!

Andrei Bobeica

Publicat 13/07/2021 la 23:38 GMT+3

CFR Cluj a mers în Bosnia pentru returul cu Borac Banja Luka din preliminariile Ligii Campionilor, după ce în prima manșă câștigase fără mari emoții, scor 3-1.

Alex Chipciu

Partida s-a jucat pe Banja Luka City Stadium în fața a câteva mii de suporteri.
La fel ca în meciul tur, în prima repriză CFR Cluj a condus ostilitățile, dar nu a reușit să înscrie un gol valabil.

CFR, calificare în prelungiri

Prima ocazie a partidei a venit în minutul 12 pentru Borac, dar Dijakovic a tras în plasa laterală.
CFR a răspuns rapid și doar un minut mai târziu Costache a înscris, dar golul său a fost anulat pe motiv de ofsaid. În minutul 17, Omrani și Costache au ratat întâlnirea cu mingea, după o centrare a lui Camora și nu au reușit să împingă balonul în poartă.
Păun a avut și el două ocazii în prima parte, dar nu a reușțit să înscrie, iar scorul la pauză a fost 0-0.
Partea a doua a început tot cu o ocazie a clujenilor încă din minutul 46, dar același Păun a tras peste poartă. În minutul 56, CFR Cluj a avut parte din nou de un gol anulat. Costache a înscris, dar Omrani a fost sancționat pentru ofsaid.
Borac Banja Luka a deschis scorul în minutul 60 după ce Stojan Vrajnes a reluat cu capul, după o centrare a lui Cosic, în plasa porții lui Arlauskis.
După doar 4 minute, Vusurovic a reluat o minge cu capul peste Arlauskis, iar Moraitis a împins mingea în poartă și a dus scorul la 2-0. În minutul 87, Bouhenna a avut o ocazie imensă, dar fundașul CFR-ului a trimis pe lângă poartă din doar câțiva metri.
Până la finalul celor 90 de minute niciuna dintre echipe nu a înscris, astfel că meciul a mers în prelungiri, întrucât regula golului înscris în deplasare a fost scoasă.
Prima repriză de 15 minute a început cu o ocazie mare a clujenilor, dar Debeljuh a fost blocat de un fundaș bosniac, care a fost aproape să înscrie în proprie poartă.
În minutul 95, șutul lui Ciprian Deac de la marginea careului a fost respins în corner de portarul lui Borac.
În a doua repriză de prelungiri, Mario Camora a lovit bara cu un șut superb și CFR a continuat să preseze pentru a nu ajunge la lovituri de departajare, acolo unde clujenii tocmai au pierdut Supercupa României, în fața Craiovei.
Alex Chipciu a redus din diferență în minutul 118 cu un gol de excepție, la care portarul lui Borac nu a avut ce face. Cu acest gol, Chipciu a dus-o pe CFR în turul 2 al preliminariilor Champions League, după 4-3 la general, acolo unde echipa lui Șumudică va da peste Lincoln, din Gibraltar.
Lincoln a învins cu 5-0 în retur pe Fola, din Luxemburg, după ce în tur scorul a fost egal, 2-2.