CFR, superioară în derby-ul Clujului. Două penalty-uri aduc toate punctele în Gruia

Publicat 23/10/2022 la 23:05 GMT+3

CFR Cluj s-a impus cu scorul 2-1 în fața celor de la Universitatea Cluj, în derby-ul orașului, într-o partidă contând pentru etapa a 15-a din SuperLiga. Deac și Malele și-au trecut numele pe lista marcatorilor, ambii înscriind de la punctul cu var. Romario Pires a înscris și el de la punctul cu var, însă insuficient pentru echipa sa.

U Cluj - CFR Cluj (sursă foto: pagina de facebook Fotbal Club CFR 1907 Cluj)

Articol scris de Maria Olteanu
Universitatea și CFR s-au întâlnit duminică seara în derby-ul Clujului, partida contând pentru etapa a 15-a din SuperLiga reeditând duelul de la mijlocul săptămânii, din Cupa României, când cele două formații au dat-o la pace și au terminat la egalitate, scor 1-1.
Înaintea ultimei runde a sezonului regulat, cele două combatante ale orașului Cluj ocupau poziții diametral opuse în ierarhia internă. Elevii lui Petrescu, pe ultima treaptă a podiumului, au căutat succesul pentru a se apropia de primele două clasate, Farul și Rapid, în timp ce băieții pregătiți de Eugen Neagoe au început întâlnirea de pe poziție retrogradabilă.
Dan Petrescu a perfectat schimbări majore în echipă, astfel încât niciun titular de la partida din Cupă nu s-a mai regăsit în primul 11 al duelului de duminică seara.

Derby de Cluj, atmosferă fierbinte pe stadion

Fanii gazdelor au creat o atmosferă electrizantă în startul duelului, semn clar că meciul de pe Cluj Arena a fost fără doar și poate un adevărat derby al orgoliilor.
După minute de tatonări și echilibru, Universitatea a avut prima mare ocazie a întâlnirii în cel de-al unsprezecelea minut al duelului. Mamadou Thiam și-a încercat șutul de la mare distanță, însă balonul a depășit poarta păzită de Scuffet.

Centralul întâlnirii, Radu Petrescu, a pus mingea pe var în minutul 23, trimițându-i pe cei de la CFR la 11 metri. Florin Ilie l-a faultat pe Yuri în careu, lovindu-l în cap, iar Ciprian Deac, față în față cu Iliev, a deschis scorul pentru gruparea din Gruia.
CFR Cluj a continuat să controleze următoarele minute ale întâlnirii, doar spre sfârșitul primei părți făcând un mic pas în spate. Universitatea Cluj a încercat egalarea, Vlădoiu trimițând o centrare în careu, la Lorand Fulop, însă atacantul nu a reușit să îl învingă pe Scuffet.
După revenirea de la vestiare, U Cluj a avut cea dintâi ocazie a actului secund. Gabriel Simion a șutat de la marginea careului mare, însă Scuffet a fost din nou la post și a reținut fără emoții.
CFR Cluj a creat și ea panică la poarta lui Iliev, însă șutul lui Nana Boateng nu a reprezentat o piatră de încercare pentru goalkeeper-ul bulgar.

CFR Cluj, dublă de la punctul cu var

Trupa din Gruia și-a dublat avantajul tot de la punctul cu var, după ce arbitrul întâlnirii, Radu Petrescu, ar fi văzut un posibil contact între Bălan și Kolinger, fază neanalizată ulterior în camera VAR.
S-a schimbat executantul și Malele, ajuns în dreptul punctului de la 11 metri, a șutat fără speranțe pentru Iliev, mărind ecartul formației sale.
Tot CFR a rămas în ofensivă, Yeboah amenințând și el poarta gazdelor, fără modificări pe tabelă. U Cluj a încercat revenirea în joc, însă șutul lui Remacle a fost respins în laterală de Scuffet.
Petrila a șutat și el spre buturile lui Iliev, însă bulgarul a îndepărtat pericolul și a trimis balonul în corner. U Cluj a semnat cea mai mare ratare în minutul 84, atunci când Manea a salvat de pe linia porții un gol ca făcut, după ce mingea îl depășise pe Scuffet.
La intrarea în prelungiri, Kolinger l-a faultat în careu pe Claudiu Bălan, așa că U Cluj a beneficiat și ea de o lovitură de pedeapsă, cea de-a treia dictată în acest duel.
Romario Pires a micșorat ecartul de pe tabelă, însă reușita a fost insuficientă pentru elevii lui Neagoe, care au pierdut duelul Clujului, scor 1-2.
Pentru CFR Cluj urmează acum meciul din grupele Conference League, în deplasare, pe terenul lui Sivasspor, joi, 27 octombrie, de la ora 22:00. De partea cealaltă, elevii lui Eugen Neagoe vor evolua tot acasă, urmând să primească luni, 31 octombrie, de la ora 21:00, vizita celor de la FCSB, în prima etapă a returului sezonului regulat.

Universitatea Cluj - CFR Cluj 1-2 | Echipele de start

• Universitatea Cluj: Iliev - Vlădoiu, Pițian, Ilie, Ispas - Simon, Pires, Filip - Horșia, Fulop, Thiam. Rezerve: Gorcea - Nowak, Briceag, Bic, Remacle, Haită, Hofman, Moraru, Ad. Bălan. Antrenor: Eugen Neagoe
  • CFR Cluj: Scuffet - Cr. Manea, Kolinger, Yuri, Camora - Boateng, Muhar, Deac - Petrila, Yeboah, Malele. Rezerve: Bălgrădean - Braun, A. Burcă, Hoban, Cvek, Roger, Gîdea, Bîrligea, Janga. Antrenor: Dan Petrescu