Bayern Munchen a fost o mașinărie de fotbal și în 2020. Cu Robert Lewandowski într-o formă extraordinară, trupa lui Hansi Flick a fost de neoprit în toate competițiile în care a fost angrenată. Per total, Lewandowski a înscris 55 de goluri în sezonul 2019/2020 și a devenit golgheterul Europei.

Lewandowski a marcat 15 goluri și a oferit 6 assist-uri în cele 9 apariții din UEFA Champions League. În mod incredibil, atacantul de 32 de ani a reușit să înscrie în fiecare meci în care a evoluat în sezonul european, mai puțin în finala de la Lisabona.

Champions League
După succesul mini-turneului de la Lisabona, UEFA ia în considerare schimbarea Champions League
17/01/2021 LA 09:59

La finalul anului 2020, Bayern Munchen se poate lăuda cu 5 trofee cucerite: UEFA Champions League, titlul în Bundesliga, Cupa Germaniei, Supercupa Germaniei și Supercupa Europei.

Fără doar și poate, cea mai importantă realizare este trofeul UEFA Champions League, pe care bavarezii l-au câștigat pentru a 6-a oară în istorie. Bayern a mai bifat această performanță impresionantă în 1974, 1975, 1976, 2001 și 2013.

Totuși, succesul din acest an a fost mai clar ca niciodată. Bayern a câștigat toate partidele disputate în sezonul precedent din Champions League. Iar două dintre victorii vor intra în istorie: 7-2 în fața lui Tottenham (în grupe) și 8-2 contra Barcelonei (în sferturile de finală).

Traseul lui Bayern Munchen până în finala UEFA Champions League:

• Grupe: vs Steaua Roșie Belgrad (3-0, 6-0), vs Tottenham (7-2, 3-1), vs Olympiacos (3-2, 2-0)
  • Optimi: vs Chelsea (3-0, 4-1)
  • Sferturi: vs Barcelona (8-2)
  • Semifinale: vs Lyon (3-0)

PSG, la prima finală UEFA Champions League din istoria clubului

Bayern a făcut show în Champions League și mai avea nevoie să treacă de un singur adversar pentru a-și trece în vitrină un nou trofeu suprem. În finala de la Lisabona, în fața lui Bayern și-a făcut apariția PSG, campioana Franței din ultimele 3 sezoane.

Cu Mbappe și Neymar în prim-plan, formația pregătită până de curând de Thomas Tuchel a ajuns în prima finală UEFA Champions League din istoria clubului. A fost o adevărată aventură pentru trupa de pe Parc des Princes, care a trecut pe drumul către ultimul act de echipe precum Real Madrid, Borussia Dortmund și RB Leipzig, una dintre revelațiile sezonului.

Traseul lui PSG până în finala UEFA Champions League:

• Grupe: vs Real Madrid (3-0, 2-2), vs Club Bruge (5-0, 1-0), vs Galatasaray (1-0, 5-0)
  • Optimi: vs Borussia Dortmund (1-2, 2-0)
  • Sferturi: vs Atalanta (2-1)
  • Semifinale: vs RB Leipzig (3-0)

RB Leipzig și Atalanta, revelațiile sezonului precedent din UEFA Champions League

La fel ca și Atalanta, RB Leipzig a impresionat lumea fotbalului cu parcursul excepțional din Champions League. Echipa germană înființată în 2009 a ajuns în premieră până în semifinalele prestigioasei competiții.

Trupa pregătită de tânărul Julian Nagelsmann a încheiat pe primul loc grupa din care mai făceau parte Lyon, Benfica și Zenit. Apoi, Leipzig a trecut în optimi de Tottenham (scor 4-0, la general) și în sferturi de Atletico Madrid (scor 2-1).

Visul frumos al nemților s-a destrămat în semifinale, când au dat peste PSG. Parizienii s-au impus cu 3-0 și și-au asigurat biletele pentru finala de la Lisabona.

Tot PSG a eliminat-o și pe Atalanta, cealaltă revelație a sezonului. Formația din Bergamo a trecut în optimi de Valencia, scor 7-4 (la general), dar n-a mai putut să repete performanța și în sferturi, unde campioana Franței a învins-o la limită, scor 2-1, cu două goluri marcate în minutele 90 și 90+3.

Lyon a bifat prima semifinală de UEFA Champions League după o pauză de 10 ani

Și Lyon a făcut o figură frumoasă în sezonul trecut din Champions League. Formația franceză s-a calificat în semifinalele competiției supreme pentru prima oară după 10 ani.

Lyon a învins-o în optimi pe Juventus (scor 2-2, la general) și în sferturi pe Manchester City (scor 3-1), apoi s-a "ciocnit" de Bayern în penultimul act al "Final 8"-ului de la Lisabona. Campioana Germaniei n-a avut emoții cu trupa din Ligue 1 și s-a impus cu 3-0.

Kingsley Coman, eroul lui Bayern Munchen în finala cu PSG, din UEFA Champions League

Finala UEFA Champions League dintre PSG și Bayern Munchen a avut loc pe 23 august, pe Estadio da Luz (Lisabona).

Partida, disputată fără spectatori în tribune din cauza pandemiei, a început tare, cu Neymar, Mbappe și Lewandowski în prim-plan. Mbappe a avut primele ocazii ale meciului pentru PSG, apoi atacantul lui Bayern a replicat cu un șut în bară.

Lewandowski a ieșit din nou la rampă în minutul 31, când a reluat periculos ca capul. Navas s-a aflat la post și a respins. Mbappe a avut ultima ocazie a primei reprize. Starul francez a fost găsit cu o pasă excelentă în fața porții, dar a trimis pe centru și Neuer a salvat miraculos.

Kingsley Coman a marcat cel mai important gol al carierei în minutul 60. Atacantul francez, crescut de PSG, a reluat excelent cu capul din careu, după o centrare ideală expediată de Joshua Kimmich.

PSG a alergat disperată după egalare, însă Manuel Neuer a închis poarta formației pregătite de Hansi Flick. Neymar a avut ultima mare ocazie a meciului. Complet epuizat, brazilianul a trimis slab spre poarta lui Bayern, iar Neuer a intervenit fără probleme.

S-a încheiat 1-0 pentru Bayern Munchen, care și-a trecut în palmares cel de-al 6-lea trofeu UEFA Champions League. De notat că, la numai 24 de ani, Coman a ajuns la 20 de trofee cucerite în carieră.

Grație performanței de la Lisabona, Bayern a egalat-o la numărul de trofee supreme pe Liverpool. Real Madrid este lider în ierarhia respectivă, cu 13 trofee, în timp ce AC Milan se află pe locul 2, cu 7 succese în Champions League.

Robert Lewandowski, câștigătorul "Star of the Year 2020"

Ca urmare a rezultatelor fantastice reușite alături de Bayern Munchen, Robert Lewandowski a primit premiul "Star of the Year 2020", oferit de jurnaliștii Eurosport din toate țările.

Numărul 1 în Europa în 2019, cu 48 de goluri marcate, Lewandowski va încheia pe aceeași poziție și în 2020, cu 45 de goluri. Atacantul lui Bayern este exemplul ideal pentru cât de importantă este mentalitatea corectă în fotbal.

De la prelungirea contractului cu formația bavareză în vara anului 2019, Lewandowski a marcat goluri pe bandă rulantă și totul pare să-i meargă perfect în carieră. În "Final 8"-ul de la Lisabona, atacantul de 32 de ani a reușit să șteargă cu buretele și ultimul defect care l-a urmărit în ultimii ani - prea puține goluri înscrise în fazele eliminatorii din Champions League.

Pe locul 2 în topul "Star of the Year" s-a clasat Neymar, starul lui PSG care s-a luptat până în ultimele secunde ale finalei cu Bayern pentru trofeul UEFA Champions League.

Marius Avram a vorbit despre scandalul de la Paris, în care Colțescu a fost acuzat de rasism
29/12/2020 LA 17:48
"Te-ai gândit să-l lovești pe Colțescu?". Webo a oferit noi declarații după scandalul de la Paris
23/12/2020 LA 07:35