Manchester City va porni cu prima șansă în returul de pe Etihad, contra lui PSG, în semifinalele UEFA Champions League. Formația lui Pep Guardiola s-a impus cu 2-1 săptămâna trecută, la Paris, după ce a fost condusă cu 1-0 la pauză.
Marquinhos a deschis scorul pe Parc des Princes, dar Kevin de Bruyne și Riyad Marhez au reușit să răstoarne soarta partidei cu două execuții inedite.
City a dominat categoric repriza secundă în manșa tur cu PSG, însă Guardiola este conștient că va fi greu ca echipa sa să mențină același ritm ridicat pe parcursul întregului meci de mâine seară.
Champions League
Kroos i-a răspuns lui Mount, după ce mijlocașul lui Chelsea l-a "taxat" la finalul meciului din UCL
ACUM 3 ORE

Ce a spus Guardiola înaintea meciului Manchester City - PSG, din Champions League

La conferința premergătoare duelului din Anglia, Guardiola a spus că jucătorii săi "vor suferi" pentru un loc în marea finală, pentru prima dată în istoria clubului:
"Din cauza emoțiilor, nu poți să prezici ce se va întâmpla într-un meci. Acesta poate fi complet diferit față de așteptările tale. Este greu să joci 90 de minute așa cum am făcut-o noi în repriza a doua (n.r. - din tur). Nu se va întâmpla asta... va fi dificil și vom suferi. Dar sunt sigur că vom reacționa bine și ne vom impune. Trebuie să vizualizăm exact ce avem de făcut.
Nu este ceva diferit în comparație cu ce am făcut în ultimele 8 luni. Nu cerem nimic special de la acest meci. Este dificil... dar Premier League este la același nivel cu PSG. Mereu ai parte de meciuri complicate și în Champions League.
Trebuie să punem în practică lucrurile pe care le-am tot făcut în actualul sezon. În momentele grele să rămânem calmi, să avem posesia mingii și să încercăm să câștigăm fiecare meci. Diferența va fi făcută în funcție de cât de bune vor fi momentele noastre din timpul partidei.
PSG este o echipă extraordinară, toată lumea știe asta. Poate să creeze ceva neașteptat și câștige meciul. Evident, mă uit la calitățile lor. Antrenorul lor (n.r. - Mauricio Pochettino) este inteligent și ne poate surprinde.
În același timp, știm cât buni putem fi și noi. Mâine la ora meciului trebuie să fim concentrați și să ne demonstrăm încă o dată valoarea.", a spus Pep Guardiola, citat de Daily Mail.
În cealaltă semifinală se luptă Chelsea și Real Madrid. În meciul tur, din Spania, cele două echipe au încheiat la egalitate, scor 1-1. Manșa retur, de la Londra, se va disputa miercuri seară (ora 22:00) și va putea fi urmărită în format livetext pe eurosport.ro.
Mesajul lui Eden Hazard după gestul care i-a înfuriat pe fanii lui Real Madrid
ACUM 12 ORE
Finala Champions League se joacă mai întâi în Premier League, sâmbătă, în direct la Eurosport