Inter și Ajax, eliminate din UEFA Champions League. Situația grupelor, după meciurile de marți

Cosmin Cioboata

Actualizat 11/12/2019 la 01:11 GMT+2

După ce sezonul anterior a reprezentat surpriza sezonului în UEFA Champions League, pierzând dramatic în semifinale, Ajax n-a mai impresionat în actuala campanie și a părăsit competiția încă din faza grupelor. Inter, la rândul ei, era considerată una dintre echipele cu șanse mari să ajungă în optimi, dar visul italienilor nu s-a îndeplinit.

ucl last match

Formația din Serie A, pregătită de Antonio Conte, avea nevoie de victorie în ultima partidă a grupelor, în compania Barcelonei, echipă deja calificată. Catalanii au folosit mai multe rezerve pe Giuseppe Meazza, însă Inter n-a reușit să profite de acest aspect. Carles Perez, aflat la debutul în Champions League, a deschis scorul la Milano în minutul 23. Lukaku a egalat înainte de pauză și a reaprins speranțele fanilor italieni din tribune.
Ansu Fati a stabilit scorul final, cu un gol care a intrat în istoria competiției. Reușita atacantului de la Barca a însemnat automat eliminarea lui Inter din Champions League. Borussia Dortmund a fost echipa care s-a bucurat de rezultatul înregistrat pe Giuseppe Meazza. Nemții au câștigat meciul cu Slavia Praga (2-1) și aveau nevoie ca Inter să nu câștige partida cu Barcelona, lucru care s-a și întâmplat. Inter va juca în "16-imile" Europa League, unde își va afla adversara luni (16 decembrie).

Situația grupei F:

• 1. Barcelona 14p
  • 2. Dortmund 10p
  • 3. Inter 7p
  • 4. Slavia Praga 2p

Ajax, eliminată cu 10 puncte adunate

Campioana Olandei n-a reușit să treacă de faza grupelor, după ce în sezonul anterior reușea să ajungă în semifinale. Fără Neres și Promes, Ajax s-a văzut condusă de Valencia din minutul 24, când Rodrigo transforma în gol o acțiune personală. Spaniolii au menținut avantajul până la final și și-au asigurat prezența în optimile de finală. Alături de Valencia, în faza următoare va merge și Chelsea, care a câștigat cu 2-1 meciul de pe Stamford Bridge, în compania francezilor de la Lille.

Situația grupei H:

• 1. Valencia 11p
  • 2. Chelsea 11p
  • 3. Ajax 10p
  • 4. Lille 1p

Olympique Lyon s-a calificat dramatic din grupa G

Calificarea s-a jucat până în ultimul minut în grupa G, din care făceau parte Leipzig, Lyon, Benfica și Zenit. În urma partidelor disputate în această seară, Leipzig și Lyon, echipa lui Tătărușanu, au obținut calificarea în primăvara europeană. Cele două formații au remizat pe terenul francezilor (2-2) și vor merge împreună în faza următoare, spre dezamăgirea celor de la Benfica, care au câștigat cu 3-0 confruntarea lor, împotriva lui Zenit.

Situația grupei G:

• 1. Leipzig 11p
  • 2. Lyon 8p
  • 3. Benfica 7p
  • 4. Zenit

Liverpool va continua să-și apere trofeul

În urma meciurilor disputate la ora 19:55, Liverpool și Napoli au obținut la rândul lor calificarea în optimi. Campioana Europei a avut emoții în prima repriză contar celor de la Salzburg, care puteau să înscrie prin Minamino și Hwang. Salah a fost omul cu ocaziile din tabăra lui Liverpool, dar n-a reușit să deblocheze tabela până la pauză. În cele din urmă, Keita, un fost jucător de la Salzburg, a deschis scorul pentru "cormorani", cu o lovitură de cap din interiorul careului. Mohamed Salah și-a trecut și el numele pe lista marcatorilor, la un minut distanță de reușita colegului său. S-a încheiat 2-0 pentru liderul actual din Premier League, care își va apăra în continuare trofeul câștigat în sezonul anterior.
Liverpool's team celebrates after scoring during the UEFA Champions League Group E football match between RB Salzburg and Liverpool FC on December 10, 2019 in Salzburg, Austria. (Photo by JOE KLAMAR / AFP) (Photo by JOE KLAMAR/AFP via Getty Images)
În celălalt meci al grupei E, Napoli s-a distrat cu Genk, echipă pentru care a jucat și Ianis Hagi, introdus spre final. Milik a deschis scorul pe San Paolo după doar trei minute, când cel mai tânăr portar din istoria Champions League a gafat incredibil. Atacantul polonez a trimis în poarta goală, iar până la pauză reușea să facă hattrick-ul. Mai întâi cu o reluare din fața porții, apoi din lovitură de la 11 metri.