Inter, tot mai departe de calificarea în optimile UCL după victoria Realului pe Giuseppe Meazza

Vlad Dumitrescu

Actualizat 25/11/2020 la 23:57 GMT+2

Real Madrid s-a impus la Inter Milano grație golului marcat de Hazard din penalty și păstrează șanse reale de calificare.

Eden Hazard, Mariano Diaz- Inter-Real Madrid Champions League 2020-21

Pornite ca mari favorite în Grupa B, Inter și Real Madrid se găsesc într-o situație ingrată și fiecare risca să piardă calificarea în optimi. Situația "nerazurrilor" era mult mai gravă, ei având doar 2 puncte după primele 3 partide. Așadar, o înfrângere pe teren propriu în fața Realului reprezenta un adevărat dezastru.
Meciul a început, evident, cu un moment de reculegere pentru marele Diego Maradona, decedat astăzi la vârsta de 60 de ani în urma unui stop cardiac.
Începutul partidei a fost unul de coșmar pentru Inter. La o pătrundere în careu a lui Nacho, Barella a avut o intrare absolut stupidă din spate și a oferit cadou un penalty adversarilor. Eden Hazard a profitat și în minutul 6 a transformat fără probleme penalty-ul pentru a aduce oaspeții în avantaj.
Apoi în minutul 32 a venit al doilea moment cheie al meciului. Vidal a fost convins că a fost faultat în careu iar când arbitrul nu a acordat penatly, a avut o adevărată criză de nervi. Atât de nervos a fost chillianul încât a luat două galbene pentru proteste într-un interval de câteva secunde și și-a lăsat echipa în 10.
A doua repriză a fost în mare parte controlată de Real Madrid iar Rodrygo a dublat avantajul madrilenilor în minutul 59 pentru a asigura cele trei puncte.

Clasament Grupa B cu două etape înainte de final

1. Borussia Monchengladbach 8p
2. Real Madrid 7p
3. Șahtior 4p
4. Inter 2p

Liverpool - Atalanta 0-2. Blitzkriegul italienilor

După ce cormoranii au învins cu 5-0 în tur, italienii și-au luat revanșa. Acest rezultat surprinde pe toată lumea, mai ales că Liverpool părea să fie într-o formă excelentă, în ciuda jucătorilor importanți indisponibili. De cealaltă parte, Atalanta nu a avut cel mai strălucit început de sezon.
Ilic și Gosens au rezolvat însă soarta partidei în doar patru minute și deși Liverpool rămâne lider în grupă situația devine puțin mai complicată decât s-ar fi crezut, cormoranii fiind urmați de Atalanta și Ajax cu câte șapte puncte fiecare.