Play-off-ul Champions League. Dinamo Kiev s-a impus la Gent. Rezultatele serii

Vlad Dumitrescu

Actualizat 23/09/2020 la 23:59 GMT+3

Dinamo Kiev a câștigat cu 2-1 meciul din deplasare de la Gent din play-off-ul UEFA Champions League și este marea favorită la calificare înainte de returul din Ucraina.

Mircea Lucescu, antrenorul lui Dynamo Kiev

Gent - Dinamo Kiev 1-2

În prima repriză Dinamo Kiev a fost echipa cu inițiativa iar echipa lui Mircea Lucescu a deschis scorul în minutul 9 prin Supriaga. Acesta părea să fie în offside și golul a fost anulat inițial, însă Hațegan s-a consultat cu VAR și reușita a fost validată în cele din urmă.
După o ieșire greșită a portarului Bushchan, cei de la Gent au egalat în finalul reprizei și au anulat tot jocul bun practicat de echipa ucraineană în primele 30 de minute ale reprizei.
Repriza a doua a continuat în același ritm însă decisiv a fost cartonașul roșu primit de Bezus în minutul 53 după al doilea galben primit. Ucrainenii au fost în control de atunci înainte iar în minutul 79 De Pena a marcat golul victoriei. O reușită care face echipa lui Lucescu marea favorită la calificare înaintea returului din Ucraina.
Gent: Roef - Castro Montes, Plastum, Ngadeu Ngadjui, Fortuna - Owusu, Dorsch - Bezus, Yaremchuk, Odjidja-Ofoe - Depoitre
Antrenor: Wim De Decker
Dinamo Kiev: Bushchan - Kedziora, Zabarnyi, Mykolenko, Karavaev - Shaparenko, Sydorchuk, Buyalskyy - Rodrigues, Supriaga, De Pena
Antrenor: Mircea Lucescu
Arbitru: Ovidiu Hațegan

Olympiakos - Omonia Nicosia 2-0

Olympiakos: Jose Sa - Rafinha, Semedo, Ba, Holebas - Bouchalakis, Camara - Valbuena, Fortounis, Masouras - Hassan Mahgoub
Antrenor: Pedro Martins
Omonia Nicosia: Fabiano - Hubocan, Luftner, Lang, Lecjaks - Bautheac, Gomez, Gomes, Papoulis, Kaly Sene, F. Dos Santos