Chelsea merge în semifinalele Ligii Campionilor, unde va întâlni învingătoarea dublei dintre Real Madrid și Liverpool. În tur, formația lui Tuchel câștigat cu 2-0 pe terenul lui FC Porto.

Chelsea, dublă de foc în semifinale

Prima repriză a fost una echilibrată, dar fără vreun șut pe poartă.
Liga Campionilor UEFA
Solskjaer, încântat de CR7, dar a elogiat un alt jucător de la United: "A fost cel mai bun din lume"
30/09/2021 LA 08:19
În minutul 11, Porto putea profita de o greșeală a apărării lui Tuchel, dar Corona nu a putut profita de pasa greșită a lui Mendy.
Repriza a doua a început în ritmul primei părți și fără mari ocazii. Chelsea și Porto nu au șutat pe poartă până în minutul 65.
Porto a deschis scorul abia în ultimul minut, 90+4, după o execuție superbă din foarfecă a lui Taremi, iar londonezii au avut emoții doar pentru câteva secunde.
Portughezii câștigă cu 1-0 în retur, dar Chelsea merge în semifinale, unde o așteaptă pe învingătoarea dintre Real Madrid și Liverpool.
Echipele de start
Chelsea: Mendy - Azpilicueta, Silva, Rudiger - James, Jorginho, Kante, Chilwell - Mount, Havertz, Pulisic
FC Porto: Marchesin - Manafa, Mbemba, Pepe, Sanusi - Sergio Oliveira, Grujic, Uribe - Corona, Marega, Otavio
"De asta m-am întors!". Ronaldo anunță că Manchester United va domina din nou Europa
30/09/2021 LA 06:10
"Cu Barcelona, ridicolul e garantat". Presa spaniolă șterge pe jos cu formația lui Koeman
30/09/2021 LA 05:45